Nuntii, dies Solis (14. 8. – 20. 8. 2023)

Domáca scéna ožíva v podobe novej skladby Ko​č​á​r postupuje temnomodr​ý​mi d​á​lavami na juhoz​á​pad od Malokarpatan z pripravovaného albumu Vertumnus Caesar. Malokarpatan ostali verní dlhým názvom skladieb, playlist si môžete pozrieť na bandcampe a rovnako tak aj vypočuť ukážku.


Hneď po úspešnom koncerte s kapelou Alestrom vychádza nový album Levičanom Achsar. Legends vyšiel práve dnes v nedeľu 20. augusta. Z albumu už boli predstavené dva single Sleeping Knights a Wall of Giants.


Írska stálica Primordial sa po dlhšej dobe hlási s novou skladbou Victory Has 1000 Fathers, Defeat Is an Orphan aj s videoklipom. Po piatich rokoch Íri teda prichádzajú s novým albumom, ktorý ponesie názov How It Ends a vyjde už budúci mesiac, 29. septembra u Metal Blade Records.


Black metalové legendy z kapely Tsjuder behom uplynulého týždňa zverejnili videoklip k skladbe Helvegr, ktorá patrí do rovnomenného albumu vydaného 23. júna skrze Season of Mist. Síce sa na prvý pohľad zdá, že ide o nie veľmi premyslený koncept celého videa, kapela však avizuje, že môžeme hľadať súvislosť spojenú s myšlienkou piesne. Nahrávanie videa sa uskutočnilo už v roku 2021 v Hallingdale (NO) počas splnu a teda ide o výstižnú reprezentáciu najtemnejších nocí pekelného Nórska. A s týmto sa práve spája aj zmysel slova helvegr – je to cesta, ktorou by sa po smrti vydali duše zosnulých. 


České uskupení Ďyvina, se kterým jsme dělali také rozhovor, vydalo svou debutovou dlouhohrající desku Duše. Projekt je unikátní tím, že veškeré texty píše v medžuslovjanštině – uměle vytvořeném jazyku, kterému se říká také „slovanské esperanto“. Digitální verze je k dispozici již nyní, fyzická edice v podobě unikátně zpracovaného CD, by měla být dostupná od prvního říjnového týdne.


18. Augusta vyšiel nový album Švédskej melodic death metalovej kapele Orbit Culture u vydavateľstva Seek & Strike. Album Descent pozostáva z 10 skladieb a na oslávenie vydania vyšiel aj videoklip ku rovnomennej skladbe. Album si môžete zakúpiť tu.


Americký blackened death metal King ov Wyrms prichádza s novou skladbou In Aeons we spoke z pripravovaného albumu The Womb Ov Borealis, ktorý vyjde začiatkom októbra.


18. augusta taktiež vyšiel debutový, morbídny black metalový album De laatste onrustplaats Holanďanom Bottenberg. Album je dostupný iba vo forme vinylu a objednať ho môžete tu.


18. august bol veľmi bohatý na nové vydania. Fínsky projekt Noitila vtedy taktiež predstavil nový singel Kylvemme sateessa enkelten veren z nadchádzajúceho albumu Langennut, ktorý bude vydaný 20. októbra u vydavateľstva Nordvis Productions. Album je dostupný na predobjednanie


Nová black metalová kapela M.E.L.T米爾特 z Taiwanu oznámila vydanie svojho debutového rovnomenného albumu u Mourning Light Records. Vydaný bol 16. augusta a prináša spojenie black metalu so symfonickými a power metalovým prvkami.


Poľské dekadentné zoskupenie Gruzja, pozostávajúce z členov rôznych úspešných poľských kapiel a projektov ako Odraza, Furia, Licho, či Biesy prichádza s novým singlom s názvom „Od przedszkola do okopa“ (v preklade „Zo škôlky do zákopu“), ktorý by mal byť zároveň aj náhľadom do ich pripravovaného albumu vychádzajúceho 6. októbra. Gruzja mala vždy svojský spôsob bláznivého black metalu, ale aj tento nový singel nám napovedá, že sa hudba na novom albume bude zrejme pohybovať v rovnakých rovinách ako ich posledný album: totiž soundtrack k hre Priest Simulator. Čiže blackmetalová tancovačka, psychedélia a ani náznak serióznosti v ešte výraznejšej miere ako to bolo na ich prvých dvoch albumoch.


24. augusta (štvrtok) sa môžete tešiť hneď na dve akcie. Jedna bude prebiehať v Bratislavskom klube Pink Whale, ktorý navštívi americká death metalová formácia Deteriorot a Ascended Dead, spoločne s domácimi Goatcraft. Druhý koncert bude prebiehať v pražskom klube Modrá Vopice, kde vystúpi kapela Humanity´s Last Breath, ktorá spája progresívne zmýšľanie s temnou blackened tiesňou.

 

Author: Bes Webzine

1 thought on “Nuntii, dies Solis (14. 8. – 20. 8. 2023)

  1. Napriek tomu, že Primordial patrí dlhodobo medzi moje top kapely, tak táto nová skladba je z pohľadu ich tvorby takým priemerom. (Aj keď u iných kapiel by to bol asi vrchol tvorby).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *