Stojaté vody domáceho undergroundu rozbúrila nedávno správa o návrate jednej z prvých black metalových skupín z domácej scény. Niekoľko ukážok z rozhovoru sa už objavilo v prvom diely nášho článku mapujúceho začiatky pagan black metalu na Slovensku. Dnes Vám ponúkame celý rozhovor s frontmanom a jediným pôvodným členom Immortal Hammer, Lordom Hadesom.
Zdravíme Immortal Hammer. Od vydania V Znamení Perúnovho Kruhu ubehlo neuveriteľných 21 rokov. Ako hodnotíš z odstupom času Váš debut? Je niečo čo by si urobil inak?
Je to ako píšeš dlhých 21 rokov. Určite by som zmenil prístup a hlavne čas nahrávania. Ten nás hlavne tlačil a preto bol album nahratý vo veľmi krátkom čase, čo sa ukázalo na celkovej kvalite. Mohlo to byť samozrejme lepšie.
Debutovému albumu predchádzalo niekoľko demo nahrávok. Ako vlastne vznikol Immortal Hammer a aká bola cesta k V Znamení Perúnovho Kruhu?
Bol rok 1999-2000 keď som prišiel do kapely ktorá ešte nemala pevne vyhranený štýl ani názov. Kapela mala štyroch členov, ktorí nás postupne opúšťali a tak vznikol Immortal Hammer. Prvé dema sme robili ešte v trojici, ale postupne odišiel aj bubeník a bicích nástrojov sme sa zhostili my. Nebolo to úplne šťastné riešenie a vtedy vznikla myšlienka používať automatického bubeníka. Z odstupom rokov mám tieto demá však rád.
Album vydalo české vydavateľstvo Eclipse Productions. Ako ste sa dostali k vydavateľstvu ktoré v tej dobe vydávalo celkom známe skupiny ako Inferno, Astrofaes či poľskú Arkonu?
S ľuďmi z Eclipse Productions sme sa poznali už dlhšie z rôznych koncertov prevažne v Českej republike, ale aj na Slovensku. Od začiatku sme vedeli, že Eclipse bude náš label.
Odohrali ste v tej dobe koncerty na podporu nového albumu? Ako vtedy na Slovensku brali ľudia nastupujúcu vlnu pagan black metalu?
Áno koncertov bolo niekoľko a paradoxne na Slovensku len dva. Prvý bol len pre kamarátov a známych. Slovenska pagan scéna sa vtedy rozbiehala a my sme nemali sparing partnerov na koncerty. V Čechách a na Morave to bolo úplne iné. Hrali sme s kapelami ako Inferno, Ogmias, Trollech, Silva Nigra a ďalší.
Immortal Hammer ako jedna z prvých black metalových skupín na domácej scéne začala riešiť pohanskú tematiku. Aký je tvoj vzťah k pohanstvu dnes po toľkých rokoch?
S odstupom času to beriem celkom fajn. Zopár kapiel tie pohanské náznaky malo už pred nami, no absentoval tu rýdzo pagan black metal so všetkým čo má mať. Skôr sme tu mali skupiny s prvkami doomu a deathu. My sme čerpali z keltskej, germánskej, ale hlavne zo slovanskej mytológie. V súčasnosti nemôžem povedať, že sme výlučne pagan black metalová skupina, no ani tejto téme sa nevyhýbame. Nie je to však náš hlavný, tematický záber.
Určite si pamätník doby pred internetom. Niekoľkokrát prehráte kazety, prvé CD či vinyly. Ako si sa v tejto dobe dostával k hudbe? Ako sa Immortal Hammer dostal k vydaniu vinylu?
No jasné, že sa v nostalgiách vraciam a rád zaspomínam na minulú dobu, kľudne aj pri pive… V mojom okolí som mal známych, ktorí mali kontakty aj mimo SR, takže rôzne hudobné tituly prevažne z Poľska a Fínska som mal z prvej ruky. Zabudol by som aj na distrá na koncertoch. Po nahratí nášho debutu bol plán nahrať mini album, ktorí sme aj dokončili s názvom Ohňom vojny spálená zem, no ten nám nakoniec Eclipse nevydal. V krátkej dobe sme však nahrali ďalšie dve skladby a tie vyšli na spomínanej 7 palcovej platni. Dve skladby zo spomínaného mini albumu nakoniec vyšli na kompilácii spolu so skupinami ako Inferno, Besatt, Negura Bunget atď.
Vaše nahrávky sú dodnes späté s celkom rýchlym, agresívnym až neľudským automatom. Ako brali ľudia v tej dobe použitie bicieho automatu?
Proste sme chceli vtedy vynikať a robiť agresívny pagan black metal. Som názoru, že menej je niekedy viac a až na pár výnimiek to ľudia vnímali celkom dobre.
Po vydaní EP Volanie Bohyne Smrti začal postupný koniec Immortal Hammer. Viem, že sa po rokoch vraciate aktuálne s novým albumom. Čo stálo za koncom celkom rozbehnutej skupiny? Sledoval si neskôr Beelphegorovu tvorbu v Hromovlade?
Bol v pláne ďalší full-length album, no vzťahy v kapele sa časom zhoršili. Nebudem tieto veci rozpisovať, no zánik kapely už bol bohužiaľ predurčený. Beelphegor sa už vtedy pohrával s myšlienkou vytvoriť ďalší hudobný spolok. Ja som sa nikdy nevzdal myšlienky pokračovať s Immortal Hammer, chcelo to ale čas. Zo začiatku som jeho tvorbu vôbec nesledoval, no nakoniec môžem povedať, že hudobne mali dobre našliapnuté a škoda, že skončili. Môžem po rokoch povedať, že sme s Beelphegorom opäť našli spoločnú reč a rešpektujeme sa.
Ako dnes vnímaš tých čo prišli po Vás ako Algor, Ancestral Volkhves, Igric, Karpathia či Slavigrom?
Lord Hades: Všetky tieto skupiny čo si spomenul a rozhodne je ich aj viac, mám rád a zapísali sa do slovenského black metalu veľkým menom.
Keď sa pozrieš spätne k debutovému albumu, v čom sa odlišuje jeho súčasný nasledovník Kráľovstvo zimných démonov?
V prvom rade je to zvuk a návrat k živým bicím. Na novom albume je výrazná sólová gitara a celkový koncept skladieb. Určite chceme ostať aj naďalej v UG vodách.
Ako sa tvoril materiál na jednotlivé skladby? Pochádzajú niektoré nápady z obdobia prvej existencie Immortal Hammer?
Materiál na nový album bol viac-menej hotový. Stačilo len vytiahnuť a oprášiť skladby zo sejfu. Už od svojho znovuvzkriesenia Immortal Hammer prešiel personálnou zmenou. Nakoniec táto zostava, akú teraz máme je absolútne ideálna. Ulfar dal skupine úplne nový zvuk a okrem spoluprodukovania sa postaral aj o celkový mastering. Lepšieho spoluhráča som si nemohol priať. Veľká vďaka mu.
Nedá mi nespýtať sa na tvoj sólový projekt Bluten. Je to z tvojej strany dávno uzavretá záležitosť?
Bluten bol aj zostane navždy mojou súčasťou. Je to moja osobná výpoveď. Okrem Immortal Hammer pracujem na nový skladbách aj tu a rozhodne aj tento projekt chcem posunúť na vyššiu úroveň. Nakoniec Bluten bola moja úplne prvá vec svojho času ešte pod prvým názvom Ravenland.
Čo plány do budúcnosti. Má Immortal Hammer nové hudobné ciele?
Samozrejme plánujeme a chystáme nový materiál na úplne nový album. Ulfar sa angažuje aj v iných hudobných projektoch, takže musíme skĺbiť čas a vlastný súkromný život. Ale môžem prezradiť, že chystáme split s jednou českou skupinou. Keď to bude aktuálne dáme nové info určite von.
Novopohanstvo na Slovensku nebolo samozrejme len o hudbe. Spomínaš si na niektoré pohanské občiny z minulosti či historické festivaly? Bol si aktívny aj v tomto smere?
Určite áno. Dvakrát som navštívil festival vo Wolini, kde to pohanskou atmosférou dýchalo a samozrejme oslavy letného a zimného slnovratu. Dnes sa chodím pozerať na festival raného stredoveku Utgard, aj na jeho menšiu verziu Pasekanie, ktoré sa koná na paseke pod hradom Strečno.
Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa energie do nových vydaní. Posledné slová patria tebe.
Ďakujem za priestor vo vašom zine a tiež prajem veľa úspechov v písaní.
1 thought on “Rozhovor s Immortal Hammer (2023)”