Torc – Tóny Annwnu (2016)

Prišiel čas pozrieť sa aj na nejakú tú novinku spoza rieky Moravy. Predmetom dnešnej recenzie sa tak stáva kapela tvorená členmi celkom dobre známych Sezarbil. Album Tóny Annwnu nesie na obale strom štylizovaný do podoby ľudskej postavy s krvavou ranou cez hruď alebo to, čo by bolo hruďou, ak by to nebol strom a ja by som netrpel paraidoliou. Hneď na prvej stránke bookletu je pod fotkou kapelou uvedené veľkými písmenami varovanie, v ktorom sa píše BLACKCORE (ostatne toto slovo sa objaví znova v texte počas prvej piesne). Hm, čo si má poslucháč pod týmto predstaviť?

A presne v tomto bode sa prenesme od mojich dojmov a celkom podareného bookletu vytvoreného Moonrootom, kde hádam len nemusel byť na čiernom pozadí použitý splývajúci tmavočervený font k tomu podstatnému. Teda hudbe.

Štýlovo nám Torc servírujú rýchly a priamočiary black metal, ktorý je však hojne doplnený aj o iné metalové a nemetalové podžánre. Hlavne dvojka zvaná Apel je postavená na hardcorových momentoch, ktoré doprevádzajú rýchly black metal. Pokus o hardcorové frázovanie v tejto piesni však podľa mňa, hm, nie je celkom presvedčivý a aj zvukovo je vokál v pasážach, ktoré asi mali a mohli znieť agresívnejšie, trochu utopený. V piesni sa ďalej objavujú aj momenty, ktoré nemajú ďaleko od melodickejšej odrody death metalu.

Takýto žánrový mix v podstate pokračuje aj ďalej . Popri tom sa mení aj textová náplň. Od spoločenskej reality (piesne 1-2), cez druhú svetovú vojnu v asi najagresívnejšej „Divize duchů“ (3) až ku sebareflexii v piesňach 4 a 5. V posledných momentoch päťky nám spevák naservíruje aj trochu deathmetalového growlu a hneď ďalšia pieseň pomenovaná „Vpřed“ naopak začne hovoreným slovom, ktoré sprevádza pomalší úvod piesne. Potom sa ale pieseň znova rozbehne do vyšších otáčok. A zabudol som podotknúť – textovo sme sa dostali ku Keltom, čo je teda téma, ktorá sa hodí k názvu kapely. Recept štýlového mixu sa nemení, po melodeathovej rifovačke príde hardcorové sekanie a potom znova rýchly, trochu Mardukovský black metal, ktorým pieseň začala.

V keltských vodách zostávame aj v ďalších piesňach. V siedmej „Imbas“ príde aj na čistý spev, ktorý je práve v porovnaní so spomínaným pokusom v druhej skladbe, dosť podarený. A to nás ešte čaká ďalšie prekvapenie. Nasledujúca pieseň po krátkom inštrumentálnom intre prichádza s epickým pagan  blackom a epickým čistým spevom. Celkom zaujímavá zmena a prechod, ktorý je v kontexte albumu oživením, hoci do jeho celkovo vyznenia úplne nezapadá. Najnetypickejšia pieseň je ale asi aj najlepšia. Predchádzajúcim piesňam nechýbala rýchlosť, občas sa ale trieštili v štýlovom mixe a napriek svojej pomernej krátkosti tak nevyzneli veľmi efektívne. Ôsma pieseň zvaná „Cesta“ je v tomto bode ich opakom a preto aj vyvrcholením albumu. Posledná a najdlhšia „Ztracení v sobě“ začína v podobnom ladení, ale v strede sa znova trocha rozbíja, aby sa neskôr vrátila k hlavnému melodickému motívu doplnenému duálkovou harmóniou. Celkovo pieseň vyznieva dosť thrash metalovo, niektoré rify mi celkom pripomenuli Metallicu.

Ako teda na záver tento pomerne krátky (34minút) album hodnotiť? Pozitívami sú určite hráčske výkony, zvuk je na úrovni, spevák občas nie je úplne presvedčivý, ale v čistých spievaných pasážach vie príjemne prekvapiť a aj jeho blackový prejav nie je na zahodenie. Dôležitejšie pre hodnotenie sú ale celkový dojem z hudby a albumu. Máme tu dobré nápady aj zaujímavé miesta, ale niekedy sú piesne trochu rozhárané a väčšinou sú kompozične aj myšlienkovo na nejakej ľahko nadpriemernej, nijako neprekvapujúcej úrovni. Tá neuráža, to vôbec nie, ale na druhej strane ani neoslňuje. Pri zvolenom štýle a prejave by to naozaj asi chcelo, aby piesne vyvrcholili nejakým „rockovým“, dobre zapamätateľným refrénom, aby len tak neodsvišťali cez zvukový aparát do neznáma. Možno by nebolo na škodu ani hojnejšie používanie čistých vokálov. Na debut fajn začiatok, do budúcnosti bude ale treba trochu viac snahy, aby sa kapela od množstva dobre priemerných a ľahko nadpriemerných kapiel odlíšila aj niečím iným ako nie vždy presvedčivo zvládnutým štýlovým mixom.

 

Hodnotenie: Nadpriemer 7/10

Napísal: N. KH.

Author: NKH

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *