Hordak – Padre (2016)

Priznám sa, že španielsku pagan/black a folk metalovú scénu nemám takmer vôbec zmapovanú a okrem kapely Crystal Moors tam nepoznám žiadny spolky, teda hlavne tie čo by za niečo stáli. Skepsa posledných rokov z pagan metalu, ktorý pochádza zo západu sa preniesla už aj na východnú scénu a takzvané „kolotočárske“ pagan/folk metali rástli ako huby po daždi. Tým padom sa aj vo mne – veľkom fanúšikovi pagan metalu vytvoril akýsi filter a bariéra, ktorá pristupuje k tomuto žánru s celkom rozvinutými nárokmi. Poďme sa teda radšej pozrieť čo nám prinesie dneskajšia recenzia.

Originál CD z ďalekého ruského vydavateľstva Casus Belli Musica mi poslal jeho tohtoročné vydanie španielskej pagan metalovej kapely Hordak s názvom „Padre“. Po preskúmaní metalových archívov sa človek dozvedá, že je to kapela, ktorá na scéne už funguje pár tých rokov (konkrétne a presne začali v tom istom roku kedy začala aj momentálna slávna ruská Arkona) a majú za sebou tri „full length“ albumy. Artwork album je celkom jemne štylizovaný v stredovekom vojenskom duchu so solídnym farebným prevedením – niet čo vytknúť.

Prechádzame pomaly k veci a tou je samotná nahrávka pomenovaná „Padre“ (asi každému dopne, že je to v preklade otec). Nebudem veľmi zdržovať a teda poviem to na rovinu. Tento album je neskutočné prekvapenie. Taký energický, melodický a dobre zahratý pagan metal, bez toho aby to páchlo primitívnou kolotočárinou a prázdnotou. Bol som prekvapený hneď pri prvom vypočutí a takisto prvým znakom kvalitnej hudby boli zapamätateľné motívy, bez toho aby sa jednalo o spomínané klišoidné odrhovačky. Myslím, že oná neslávna škatuľka „pagan metal“ (ktorá vlastne vypovedá viac o lyrickej stránke žánru) v tomto prípade sedí veľmi dobre, pretože štýlovo by som Hordak nevedel hodiť do jednej súmernej škatuľky. Úvod albumu odpaluje skladba „Eklipsis – Devourer of Gods“ v stredne rýchlom tempe a s príjemne melodickou gitarou, ktorá bude väčšinu albumu určovať oné, do pamäte vryté melódie. Už zo začiatku môžeme spozorovať zaujímavý štýl hrania, ktorý kombinuje jednak melodiku, sóla, ale aj také to primordialovské „tamtaram tamtaram“ kedy vás v riffoch doprevádza gitara, ktorá síce hrá clean, ale vôbec nezaniká a má svoje miesto. Skladby sú skutočne energické od začiatku, no v tretej skladbe „Soaring“ sa úvod spomalí a prvýkrát máme možnosť počuť ľudový nástroj (flautu/píšťalu) a doprovod akustickej gitary. Po asi minútovej predohre prichádza priestor pre „distortion“ gitary a prehrávačom momentálne ide jedna z najlepších skladieb albumu. Dostávame sa aj k tradičným „pagan/thrash metalovým“ sekačkám a energia kombinovaná s melodickosťou prúdi ďalej. Ak by som mal album „Padre“ prirovnať k niečomu, tak to budú pravdepodobne staršie pagan metalové nahrávky zo západnej Európy, možno starý Wolfchant (tu hlavne vokál), Morrigan poprípade Menhir.

Tesne za polkou albumu prichádza na rad aj akustické intermezzo „Sol“ v podaní gitár – jednoduchá skladba, ktorá neurazí. Siedma skladba začína preslovom z legendárneho filmu z roku 1960 schválne kto by ho uhádol… Mierny útlm a vatu prinášajú skladby 8 a 9, ale to bude z môjho pohľadu pravdepodobne tým, že album už mám za tých niekoľko týždňov dobre napočúvaný a v druhej časti sa vždy teším na titulnú a záverečnú skladbu „Padre“. Tá novinku od charizmatických Španielov skutočne vygraduje. Energická skladba postavená na výborných melódiách sólovej gitary pripomínajú majestátne riffy Valfara (Windir), no ponechávajú si svoju tvár a je to úplne iný prípad ako sme písali v recenzii na Drunemeton. Skladba mení tempá, polohy, a aj chrapľavý vokál, ktorý sa zdá byť najslabšou časťou inak výborného albumu, tu pasuje. Atmosféru na konci dotvárajú husle a v tejto časti sú už zimomriavky na správnom mieste.

Na záver už len pár slov ku zvuku, ktorý si drží vysoký štandard a neznie ako umelá-plastická zlátanina nuclearblastovských odrhovačiek. Za mňa jednoznačne prekvapenie, myslím, že si vypočujem aj predchádzajúcu tvorbu a časom prinesiem aj retrospektívnu recenziu a pohľadom ku starším kúskom. Kto máte možnosť jednoznačne si album „Padre“ zaobstarajte.

 

Hodnotenie: Veľmi dobré  8/10

Napísal: S.

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *