Ukrajinská blackmetalová scéna slúži vlasti

 

Je skoro ráno 24. februára 2022 a tie najhoršie predpovede sa naplnili. Začala ofenzíva ozbrojených síl Ruskej Federácie na Ukrajinu. Z troch smerov (sever, východ a juh) sa valia ruské brigády a po celej krajine hlásia raketové údery na vojenské základne, protileteckú obranu, ale aj civilnú infraštruktúru – Rusi klamú, ako už predtým 8 rokov, keď tvrdia, že zasahujú len vojenské ciele. Ukrajinská armáda však nespí, je dobre pripravená a predovšetkým odhodlaná brániť svoju vlasť. Hrdinská obrana voči niekoľkonásobnej presile, príbehy dôvtipu obrancov, či krutosť ruských okupantov v Buči alebo Sumách, o tom všetkom sa raz budú písať knihy. A možno to budú aj príbehy blackmetalových hudobníkov, ktorí sa podieľajú na obrane svojich domovov. 

Ukrajinská blackmetalová scéna je považovaná za jednu z najkvalitnejších na svete a jej členov by sme mohli charakterizovať ako silných patriotov. Tento článok je venovaný všetkým, čo sa podieľajú na obrane svojej vlasti akýmkoľvek spôsobom, či už ako aktívni členovia ZSU (Zbrojných síl Ukrajiny) alebo formou rôznych zbierok, podpory armádnych štruktúr, ale aj humanitárneho dobrovoľníctva. Najprv spomeniem konkrétnych členov kapiel, ktorí sú priamo v armádnych štruktúrach, pri niektorých som bol schopný získať aj fotografie so súhlasom z ich armádneho pôsobenia, iné sú zo živých vystúpení kapiel. V druhej časti sa zameriam na kapely vyvíjajúce rôzne aktivity pre podporu armády. Okrem hudobníkov sa na obrane rodnej krajiny podieľa aj množstvo fanúšikov a ľudí, ktorí svojim spôsobom patria do blackmetalovej subkultúry. Ich príbehy sa vám budem snažiť prinášať v budúcnosti pravidelne.

Hrdinom Sláva!

 

Hudobníci v armáde

Black metal bol vždy dobre známy svojou agresívnou, niekedy až vojnovo naladenou povahou, je to skrátka extrémny žáner. Mnohí hudobníci z ukrajinskej blackmetalovej scény sa chopili zbraní a išli brániť svoju krajinu. Snažil som sa dohľadať informácie o tých, čo išli slúžiť v armádnych zložkách. K informáciám som pristupoval zodpovedne a akékoľvek citlivé informácie sa v texte nenachádzajú. Článok má za úlohu poukázať na ich odvahu a odhodlanosť brániť svoju krajinu. Pre niekoho je možno dôležitý aj rozmer, ktorý dokladuje, že mnohí nemajú problém sa postaviť za svoje zhudobnené ideály.

Dross Delnoch je ukrajinský dvojčlenný blackmetalový projekt z Kyjeva, ktorý má na konte jeden full album In the Vortex of Centuries (2018). Vokalista tejto kapely pod prezývkou Budimír je vojakom ZSU, avšak v prvom roku vojny utrpel zranenie, pre ktoré je na vozíku. Budimír sa zotavil zo svojich zranení a momentálne rehabilituje. Rovnako je súčasťou armády aj live bubeník Ilija.

Ezoterickým mysticizmom inšpirovaná kapela Blutfahne z Kyjeva pôsobí na scéne od roku 2009. Táto dvojica v zložení Imogrim a Jarvur stihla vydať dve plnohodnotné nahrávky a niekoľko split albumov. Práve vokalista Imogrim je členom ukrajinskej armády do dnešných dní.

Ďalšou kapelou z hlavného mesta je Kaosophia, black metal s okultnou tematikou založený v roku 2011. Na konte majú dva albumy The Origins of Extinction (2013) a Serpenti Vortex (2017). Gitarista pod pseudonymom XRT je rovnako členom ukrajinskej armády a slúži svojej vlasti aj v súčasnosti.

Legendárna charkovská blackmetalová scéna má v armáde rovnako svoje zastúpenie. Kapela Burshtyn zložená z bývalých členov Dub Buk, stihla v čase vojny vydať nový album s názvom Апокриф (2023). Momentálne sú už dvaja jej členovia súčasťou armády, konkrétne vokalista Kurt a basgitarista I.Z.V.E.R.G. Debutový album BurshtynПрах Відчайдухів (2016) recenzoval náš kolega N.KH a podľa jeho slov: „patrí medzi najlepšie blackmetalové nahrávky posledných rokov“

Za poskytnutie fotografie Kurta ďakujem webu Daily Metal

Ďalším hudobníkom, o ktorom mám vedomosť, že slúži v armáde je bývalý gitarista charkovskej skupiny Khors pod prezývkou Helg. Khors je na Slovensku dobre známa kapela a jej fanúšikovia sa s Helgom mohli stretnúť počas koncertov, ktoré s Khors, či KZOHH u nás odohral, či už na Noci Besov, Gothoom Festivale alebo ďalších samostatných koncertoch. Helg stojí tiež za blackmetalovými projektami Ulvegr, Ygg a KZOHH. Reportáž z koncertu KZOHH v Banskej Bystrici si môžete prečítať tu.

Grave Circles patrí medzi mladšie kapely blackmetalovej scény. V roku 2019 vydali svoj debut s názvom Tome II a v roku 2022 EP s názvom Pestilence and Death. Z Grave Circles pôsobí v armáde gitarista Kosty. Kapela bude čoskoro vydávať album s názvom World within the World.

Z mesta Dnipro pochádza pagan/black metalovákapela Old Scythia, ktorá doposiaľ vydala dva full albumy v roku 2017 Срывая оковы… a v 2018 Слепая война. Podľa mojich informácii bojuje v radách ZSU vokalista kapely Wurd.

Kapela Gjallarhorn, ktorej split album som dávnejšie recenzoval na našom webe je z mesta Cherson, ktoré bolo okupované a jeho oblasti okolo tohto mesta boli zaplavené zničením priehrady Nová Kachovka. Gitarista kapely Gjallarhorn slúži v armáde, čo dokumentujú aj na svojom facebook profile. S Gjallarhorn mala v roku 2019 split album Shadows over the Southern Steppe ďalšia chersonská kapela s názvom Dämmerung. Gitarista s prezývkou Vahtar taktiež slúži svojej vlasti.

Môžete si o nich myslieť, čo chcete, o ich hudbe, či ideologickom pozadí, títo chlapi však nasadzujú svoje životy v boji za rodnú krajinu. Kapela M8l8th založená Alexeyom, rodeným Rusom, ktorý emigroval do Ukrajiny je známa svojím militantným štýlom. Pravda, svojím textom neostali nič dlžní a dvaja členovia bránia krajinu so zbraňou v ruke a aj ľudia okolo zoskupenia Militant Zone. Basgitarista kapely Jurij zachraňuje životy na fronte ako medik 3. Útočnej brigády. Vokalista Alexey zas vykonáva bojové operácie v rámci Ruského dobrovoľníckeho zboru, ktorý sa nedávno zúčastnil aj bojov v Avdiivke.

 

Kapely pomáhajú

Treba si uvedomiť fakt, že nie každý môže byť vojakom a slúžiť v armáde. Niekto na to jednoducho nemá predispozície alebo je jediným živiteľom rodiny (skrátka existujú rôzne dôvody). Je však dôležité aby krajina žila, ekonomicky sa snažila fungovať a ľudia pracovali, tvorili a tiež udržovali kultúru a aj šport. Mnohí preto pomáhajú armáde finančne, zakladajú dobrovoľnícke zbierky na nákup materiálu, či už vojenského vybavenia pre jednotlivé brigády, zdravotníckeho materiálu pre paramedikov, ale aj hmotnú pomoc základných surovín pre vojnou postihnuté regióny.

Výraznú aktivitu spojenú s predajom merchandise, z ktorého idú financie na ukrajinskú armádu, vyvíja legenda charkovskej scény Roman Saenko s jeho kapelami DrudkhHate Forest v spolupráci s charitatívnou organizáciou On Guard. Facebooková stránka Drudkh sa prakticky zmenila na jeden veľký fundraiser projekt, ktorý podporuje rôzne ukrajinské jednotky finančným spôsobom, o čom prináša aj pravidelné reporty.

Jedna z mála kapiel, ktoré koncertujú a snažia sa svojou činnosťou zbierať financie pre obrancov je ďalšia legenda Nokturnal Mortum. Jedna z najstarších pagan/black/folk metalových kapiel stihla odohrať aj koncert za hranicami, v litovskom Vilniuse v roku 2023 na festivale Vilkų Žiema, kde som mal možnosť sa stretnúť s členmi kapely. Manažér a dlhoročný vydavateľ Dmytro z Musical-Hall mi v ten večer ukazoval zábery z jeho telefónu, ktoré natočil v začiatku invázie. Nad jeho panelákom lietali rakety a neskôr bol jeho kamenný obchod zasiahnutý a zničený.

Dávnejšie sme informovali tiež o hudobnej kompilácii ukrajinských blackmetalových kapiel s názvom Nation of the Unconquered, ktorá vyšla online na bandcampe. Financie z tejto zbierky putujú na Steel Wings Fundation, ktorú vedie Vladyslav Stadnyk.

Black metalových spolkov na Ukrajine je skutočne mnoho a pravdepodobne som nespomenul všetkých, čo pomáhajú. Určite sa nájdu ešte ďalšie kapely a jednotlivci, o ktorých nemám vedomosť. Ak sa mi podarí nazbierať informácie pre ďalší článok, dočkáte sa aj druhej časti. Pre dnešok je to však k tomuto smutnému výročiu všetko. Na záver by som ešte rád poznamenal, že vojna netrvá len 2 roky, ale v skutočnosti 10, kedy v roku 2014 Rusko anektovalo Krym a posielalo neoznačených vojakov, inštruktorov pre povstalcov na Donbas, kde podporovali separatistov a sponzorovali vojnu od jej samého počiatku.

Všetkým ľuďom, čo bránia svoju krajinu patrí náš rešpekt a podpora. Z celého srdca si prajem, aby okupanti odtiahli domov a zaplatili za všetky škody napáchané na ľudských životoch, ktoré sú nenávratne stratené.

Sláva Ukrajine – Hrdinom Sláva!

 

Napísal: S.

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

5 thoughts on “Ukrajinská blackmetalová scéna slúži vlasti

  1. Maximálne vyvážený článok, ktorý sa nebojí pomenovať veci tak ako sú. Zároveň sa nebojí priznať si, že je možné, že nie všetky informácie sa do článku dostali a dostať sa mohli. Domnievam, že článok je natoľko vyčerpávajúci, že chcieť od autora ešte druhú časť, by som už považoval za kontraproduktívne. I keď občas sa nájde aj nejaký ten metalový „znalec“ ktorý chce to či ono, ale nie! Veď predsa naozaj netreba vyrátať všetko možné, či nemožné. Stačí spomenúť to čo je esenciálne a čo danú problematiku vysvetlí a ozrejmí. Čo sa aj stalo. Dobrá práca. Sláva!!!

    1. Ďakujem za pozitívnu odozvu. V blízkej budúcnosti sú v pláne rozhovory a rôzne články na túto z rôznych perspektív.

      1. Ja ďakujem za rýchlu odozvu. Treba sa danej problematike určite venovať, je to niečo čo má zmysel. V rámci „kovovej scény“ je to fenomén, ale na druhej strany nie je to avantgarda za každú cenu, skôr prúd, ktorý je skrz naskrz reálny a silou skutočnej vojny vytvarovaný. Dohovoril som 🙂

  2. Děkuji za článek! Proto jsi pro mě Slovák s velkým S! Budu se moc těšit na pokračování a prosím o něj. Jsem hrdý za každého hudebníka, který pomáhá odrazit útok agresora.
    Ukraině Slava!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *