A Light In The Dark – Insomnia (2020)

A Light In The Dark je projekt mladého Rusa Bogdana Makarova z Podolsku, ktorý funguje od roku 2012. Insomnia je tretí štúdiový album, no okrem toho má za sebou tento projekt ešte niekoľko splitiek a EPčko Vanished z roku 2016, ktoré bolo zároveň mojou vstupnou bránou do hudby ALITD. Insomnia vyšla len 8.6. pod talianskym vydavateľstvom Flowing Downward, obsahuje 7 nových piesní a jednu, ktorá sa už zjavila pred dvomi rokmi na ozaj dobrom splitku Colours of the Mind s projektami Ghash, MarunataDreamshift. Bogdan Makarov môže byť ľuďom známy aj z iných projektov ako Lumnos, Moondweller alebo najpravdepodobnejšie zo Skyforest.

Rovnako ako aj v ostatných projektoch, aj v tomto sa Makarov sústreďuje na post black metal s tým, že napríklad taký Skyforest je viac atmosférický kdežto A Light In The Dark viac do shoegazeu. Je treba rovno poznamenať, že za ten čas, čo počúvam tento projekt som už stihol zistiť, že veľmi nemá čím prekvapiť. Na každom albume ide o ten istý spôsob – melancholický post black s veľmi charakteristickým  zvukom, ktorý je čistučký, pretkaný tremolovými gitarovými plochami, mnohými akustickými gitarovými linkami a dosť umelo znejúcimi bicími. Toto v podstate  platí pre všetky nahrávky tohto projektu, ba dokonca pre všetky piesne. Musím uznať, že ALITD je definíciou hudby, ktorá je celá „na jedno kopyto“, to platí úplne bez debaty. Keď si človek pustí naslepo náhodnú pieseň a pokiaľ to nie je nejaká vyslovená srdcovka, tak je takmer nemožné určiť, z ktorého albumu pochádza. Zvuk je nesmierne konzistentný na všetkých nahrávkach bez nejakého posunu, či zhoršenia a logika skladieb má vždy rovnaký základ. Toto všetko znie ako veľká kritika… prečo sa mi potom A Light In The Dark tak páči?

Možno je to tá charakteristickosť toho zvuku, možno mi vôbec nevadí, že je každá pieseň takmer rovnaká (ešte aj obaly albumov vždy ostro zachytávajú nočné mesto), možno práve ten spôsob, ktorý dookola opakuje mi sedí. Ťažko povedať, ale keďže je to všetko tak konzistentné tak je to veľmi jednoduché na počúvanie a má to ozaj peknú atmosféru. Makarov popisuje ALITD ako „pozdvihujúcu hudbu pre smutné duše“ a podľa mňa je to úplne výstižné. Hudba je určite melancholická, ale nie je ani trochu depresívna. V tej svojej melanchólii sa jej darí poslucháča priam zrelaxovať a skutočne do určitej miery pozdvihnúť.

Áno, je fakt, že doteraz som hodnotil ALITD ako celok a osobitne k Insomnia som sa nedostal, ale ako som spomenul vyššie: ak poznáte jeden album tohto projektu, tak si viete predstaviť ako znie tento. Každopádne, vieme určite nájsť nejaké rozdiely a jedným z nich je, že na Insomnia je zrejme najviac vokálov zo všetkých albumov. ALITD bol prevažne inštrumentálny metal, dokonca EPčko Vanished, ktoré ma sem dotiahlo bolo inštrumentálne kompletne. Hoci vokály aj teraz hrajú vedľajšie husle a sú prítomné len kde-tu, je ich zrejme viac ako kedykoľvek predtým (a to platí ako o škrekoch, tak i o čistých vokáloch, či hovorenom slove). Ďalší rozdiel môžeme badať v experimentovaní s elektronikou. Že Makarov rád hazarduje s elektronickými žánrami sme mohli počuť v malej miere už predtým, vo väčšej na albume A Long Journey Home, kde dal ako bonus elektronický remix jednej predchádzajúcej piesne a vôbec to neznelo zle. Na Insomnia sú omnoho častejšie prítomné trapové rytmické bicie, rôzne electro sample a podobne. Týmto albumom sa ALITD určite najviac priblížil svojmu azerbajdžanskému kolegovi Guliyevovi z Violet Cold, ten je však podstatne agresívnejší v kontexte využívania elektroniky (recenziu na najnovší album tohto projektu si môžete prečítať tu). Inak o nejakom extrémnom posune hovoriť asi nemôžeme, aj keď tieto dva aspekty ja osobne hodnotím pozitívne.

Ak by som mal niečo vytknúť tak len to, čo by sa dalo vytknúť aj všetkým ostatným albumom: skladby sa stále príliš ponášajú jedna na druhú, album sa stále príliš ponáša na predchádzajúce, bicie znejú aj po tých rokoch stále rovnako umelo, ale… stále mi to nevadí a A Light In The Dark bude aj napriek tomu stále jedným z mojich favoritov na nočné prechádzky upršaným mestom.

Hodnotenie: 7,5/10 Vysoký nadpriemer

Napísal: B.

 

English overview:

A Light In The Dark is a Russian post black metal /shoegaze project of Bogdan Makarov from Lumnos, Moondweller or the most known Skyforest. ALITD has a very distinctive trusty sound that has not changed throughout all its releases: it is still based on a lot of acoustic guitar parts, tremolo soundscapes, kind of synthetic drumming and mostly instrumental execution. Who knows just a single record of this project can imagine how Insomnia sounds, with the exception that now you can hear more electronic approach (considering electronic samples, trap drums, etc…) and perhaps a bit more vocals. Nothing new from ALITD, but I grew weirdly fond of his style, so I like it nevertheless.

Author: B.

1 thought on “A Light In The Dark – Insomnia (2020)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *