Dnes vychádzajú dva knižné tituly u Sol Noctis

Práve dnes je deň vydania dvoch nových titulov u slovenského vydavateľstva Sol Noctis, ktoré považujem za jeden z najsvetlejších okamihov minulého roka. Sol Noctis sa skutočne rozbehli a teraz prichádzajú s českým prekladom zásadného diela filozofa Julia Evolu a ďalším dielom z pera domáceho autora Sebastiána Jahiča.

Vzbura proti modernému svetu rezonuje kontroverziou a patrí medzi zásadné diela tradicionalistickej filozofie, ktorú reprezentuje taliansky mysliteľ Julius Evola. Metafyzika dejín u Evolu je plná kultúrneho pesimizmu a rozvádza prenikavú kritiku moderného Západu, kde dominuje konzum, sekularizmus, masová konformita a priemernosť. Tieto neduhy stavia do ostrého kontrastu s aristokratickým heroizmom a náboženským rozjímaním. Za nadčasové považuje myšlienky duchovných Tradícií predmoderného sveta, ktorý prestupovalo posvätno a božská prítomnosť.

Druhou knihou je dielo domáceho autora, ktorým je Sebastián Jahič. Recenziu na jeho literárnu prvotinu si môžete prečítať tu, dielo rozpitval náš redaktor N. KH. Novinka od Jahiča nesie názov Antagonista, ktorý sa rovnako ako búri proti modernému svetu a vyhodnocuje, že proklamovaný pacifizmus vedie k homogenizácii a úpadku ľudstva do šedého priemeru. Nakoniec navrhuje politickú a duchovnú „líniu úniku“ – útek z raja, v ktorom dejinám a všetkým veľkým príbehom odzvonilo.

 

 

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *