Dominion of Suffering – The Birth of Hateful Existence (2020)

Začiatkom roku sa na domácej scéne objavil debutový album skupiny Dominion of Suffering The Birth of Hateful Existence. V našich kruhoch zatiaľ celkom neznámy počin, ktorý majú na svedomí ostrieľaní domáci hudobníci v spolupráci so švajčiarskou scénou. Ide naozaj o zaujímavú spoluprácu členov košických Nomenmortis a švajčiarskych skupín Antiversum a Blakk Old Blood riadení hlavným mozgom a bicmenom Neptunom zo zahraničia. Debut vyšiel pod rôznymi labelmi ako Slovak Metal Army, Hexencave a Necroeucharist. Podelili si to vzájomne na všetkých nosičoch.

Za prvé musím povedať, že okrem zmienky na metal-archives som dodnes o tejto skupine veľmi nepočul a pri súčasnej pandémií mi ušlo aj vydanie debutového albumu. Za druhé musím priznať, že mi je vyslovene hanba, že som tak zaujímavý opus úplne vypustil. The Birth of Hateful Existence je totiž veľmi pútavý materiál, dotiahnutý po všetkých stránkach. Či už ide o produkciu, ktorá sa pohybuje na špičkovej úrovni, zvuku, ktorý totálne reže ušné bubienky alebo obalu, ktorý minimalisticky vystihuje podstatu celého albumu. Má len jednu chybičku. Krátka stopáž, ktorá sa pohybuje niekde na dvadsiatich šiestich minútach. Je mi to veľmi ľúto, keďže tam kde sa album parádne rozbieha vlastne aj končí. Mierne to pripomína dojem EP ako regulérneho nosiča.

Poďme však na samotnú tvorbu. Tá prekvapuje už od úvodného intra. Po krátkom úvode prichádza našlapaný deštrukčný zvuk gitár, Neptunov klepák a chorobný vokál. Skladba The Birth of Hateful Existence otvára album majestátne. Popri útoku bicích dôjde aj na pomalšie pasáže. Agresivita sa tu servíruje naozaj decentne, kúsok po kúsku sa zahlodáva ako ničiteľ mozgových buniek. Album spája súčasný, škandinávsky agresívny black metal v krásnej symbióze s minulosťou. Dôjde aj na retro postupy v Silentium Mortis, ktorý miestami pripomína proto-black/thrash z dôb minulých. Všetko je to krásne nakombinované a poprepájané do jedného celku. Osobne vyzdvihnem vokál, ktorý perfektne sedí k tomuto štýlu ako riť na šerbel. Druhá polovička albumu patrí výborným kúskom A Starborn Overlord a záverečnej Trapped by the Event Horizon. Album sa drží stále vysoko a v ničom nepoľavuje. Oceňujem aj výborné vyhratie s gitarovými vyhrávkami. Jednotlivé skladby nie sú monotónne a fádne, tým pádom nepadajú do šedého priemeru. Ak ste si všimli zaškatulkovanie tejto skupiny do death/blacku zistíte po vypočutí, že je to čiastočne zavádzajúce. Toho death metalu tam nájdete naozaj ako šafránu. Čo ale nájdete je negativizmus a našlapaný black, ktorý prekvapí nejedného domáceho poslucháča. S pomyselného zápasu dvoch košických skupín Infer a Dominion of Suffering, ktoré vypustili svoje albumy tento rok vychádza tá druhá u mňa ako víťaz. Tým však nechcem nikoho zhodiť. Obe svojimi kvalitnými materiálmi posunuli laťku hodne vysoko.

Čo dodať na záver. The Birth of Hateful Existence je debut, ktorý prekvapil naozaj po všetkých stránkach. Nebyť tak krátkej stopáže, ktorá nezasýtila môj hlad po ďalšej tvorbe tejto skupiny, dal by som určite o stupienok vyššie hodnotenie. Každopádne Dominion of Suffering odporúčam každému a teším sa na ďalšie nahrávky.

 

Hodnotenie: 8/10

Napísal: Blutkrieg

 

English overview

The Birth of Hateful Existence is the debut album of the Slovak/Swiss band called Dominion of Suffering, which surprised me in all its aspects. An aggressive and hateful black metal with excellent production. The songs will captivate the listener with their diversity, strong vocals and overall atmosphere. Worth mentioning are also some old school elements in the vein of the first wave of black metal which remind me of bands like Torr or Hellhammer. It is a pity that this album has quite a short length but I highly recommend it for all fans who prefer this type of unholy black metal.

Author: Blutkrieg

1 thought on “Dominion of Suffering – The Birth of Hateful Existence (2020)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *