Kapela Mallephyr vznikla v roku 2013 a po vydaní dema rok na to chalani neváhali a v októbri roku 2016 prišla táto česká úderka s debutovým albumom Assailing the Holy. Nahrávka s čiernobielym obalom s hororovo-mytologicky ladeným výjavom na fronte je skutočne čerstvá. Tak sa poďme pozrieť či Mallephyr právom platia za jeden z najväčších objavov tamojšej scény.
Kapela produkuje mix death a black metalu, nie však žiadny primitive na štýl Teitanblood. Skôr taký mix moderného, miestami disharmonického black metalu, aký predstavujú novšie nahrávky kapely Mayhem alebo posledné diela už zaniknutých amerických Averse Sefira na strane jednej, s deathmetalovými prvkami (spôsob rifovania, využitie growlovaného vokálu, technické bicie) na strane druhej. V skladbe číslo štyri sa dokonca mihne štýl bubnovania typický pre starý švédsky death metal ako Entombed či Dismember. To, že časť kapely začínala v deaththrashových vodách, je rozhodne počuť. Hudba beží predovšetkým v rýchlych tempách, a keď sa Mallephyr poriadne rozbehnú, vzdialene mi pripomínajú holandských militantov Sammath.
Nie všetko je tu však o paľbe a priestor dostávajú aj pasáže v stredných tempách. Schopnosť pohrať sa s dynamikou skladieb oceňujem. Rýchle, agresívne pasáže tak dostanú väčšiu šancu vyniknúť ako pri nahrávkach, ktoré od začiatku po koniec znejú ako príklepová zbíjačka. Ako som však naznačil, to nie je problémom Assailing the Holy. To všetko s tvrdým, ale primerane štýlu čistým a čitateľným zvukom. K zvolenému štýlu sa hodia aj primerané technické schopnosti a v prípade Mallephyru o nich vôbec nemožno pochybovať. To dokazujú aj záznamy zo živých vystúpení, kde kapela ide píla. Možno vokály by mohli byť výraznejšie alebo zaujímavejšie frázované. Aspoň však spevák občas príde s tradičným Umf!, za aké by sa nemusel hanbiť ani Tom Warrior. Texty sú tiež tak tradično nihilisticko-deštrukčno-nenávistné. Protináboženský sentiment o ničení nevinných je v tomto kontexte trochu úsmevným momentom.
Na Assailing the Holy sa striedajú dlhšie skladby, kde sa Mallephyr pohrali so striedaním temp a štruktúrou piesní s krátkymi, priamočiarymi vypaľovákmi (skladby 2, 4 a 7), ktoré poriadne nepresahujú hranicu dvoch minút. Istým nedostatkom dlhších skladieb z môjho pohľadu je fakt, že žiadna nedosiahne nejaký výrazný vrchol. To bude asi aj najvýraznejším nedostatkom albumu vôbec. Zďaleka mu nechýbajú dobré hudobné nápady, ale pre znalých štýlu chýbajú nejaké skutočné prekvapenia. Asi najzaujímavejšia mi prišla siedma Crushing the Paradise, Destroying the World (jedna z krátkych piesní) a veľmi dobrý je aj koniec záverečnej A Hymn to the Darkest Horizont. Pomerne krátky album trvajúci necelých 35 minút, tak nielen nedáva šancu nudiť, ale ešte aj navyše vygraduje na svojom konci.
Aby som prešiel k záverečnému verdiktu, Mallephyr si zaslúžia pozornosť fanúšikov trochu modernejšie poňatého black metalu, ktorým nevadí nejaká prímes deathu. Kapela si svojim debutom nastavila latku naozaj slušne vysoko, aby sa však dostala do prvej ligy, tak bude predsa treba odstrániť čosi z tej vyššie naznačenej rezervy v hudobnej invencii. Predsa len je konkurencia v tomto štýle nabitá veľkými menami, ktoré tiež ovládajú svoje nástroje a dokážu vyprodukovať nahrávky s perfektným zvukom. Osobne by som do budúcnosti porozmýšľal aj nad zlepšením textovej stránky. Spočítané, podčiarknuté, Assailing the Holy sa podľa skromného názoru tohto recenzenta nachádza tak na hranici nadpriemeru a veľmi dobrého. Vzhľadom na to, že ide o debut, prikláňa sa k vyššiemu hodnoteniu. Už len test časom odpovie či bolo toto hodnotenie primerané a či prísľuby dané v Assailing the Holy splnia Mallephyr pri ďalších nahrávkach. Kvalitu ich živých vystúpení si budeme môcť budúci rok overiť na ich vystúpení s kapelou KZOHH, kde inde ako v Banskej Bystrici.
Hodnotenie: 8/10
Napísal: NKH
1 thought on “Mallephyr – Assailing the Holy (2016)”