Noc Besov XV. – Spoločne na pomoc Ukrajine (Bratislava a Brno)

Pagan black/folk metalová akcia Noc Besov sa vracia po dvoch rokoch na scénu. V časoch invázie Ruska na Ukrajinu, sme sa rozhodli podporiť náš susedný štát a zorganizovať koncert, z ktorého vyzbieranú čiastku venujeme na pomoc ukrajinským rodinám utekajúcim pred vojnou. Na koncerte sa predstavia dve domáce a dve zahraničné kapely v duchu tradície žánrov charakteristických pre koncert Noc Besov.

KRAJINY HMLY (pagan black metal) Domáca kapela zo severného a východného Slovenska, zložená zo skúsených hudobníkov sa uchytila na scéne od prvého split albumu z roku 2012. V súčasnosti vyšla „Krajinám“ už druhá plnohodnotná nahrávka, ktorú vydalo poľské vydavateľstvo Werewolf productions. Album nesie názov Poza čierne hory a niekoľko skladieb z neho zaznie aj na našom koncerte.

https://www.facebook.com/krajinyhmlysk/

https://krajinyhmly.bandcamp.com

 

SOLIPSISM (atmosferický black metal) Mladá stredoslovenská kapela, ktorá svoju prvú nahrávku (recenzia tu) vydala hneď pod rumunským vydavateľstvom Sun and Moon records si na domácej scéne buduje dobré meno svojím atmosferickým black metalom. Práve v čase koncertu vychádza kapele novinka, debutový album s názvom Our Night Never Ends.

https://www.facebook.com/solipsismband

https://solipsismband.bandcamp.com/releases

 

MERKFOLK (pagan folk metal) Na koncerte Noc Besov, tiež nesmie chýbať pagan/folk metalový žáner, ktorý je od počiatkov jeho súčasťou. Poľská kapela Mekrfolk je známa slovenským fanúšikom už vystúpenia na Noci Besov v roku 2018, kedy sa predstavili v legendárnom klube Tartaros (fotogaléria tu). Od tej doby už prešlo veľa času a medzitým kapele vyšiel v roku 2020 ďalší album s názvom Echo. Pohanský folk metal s ženským growlom je na Slovensku vyhľadávaným žánrom, o čom svedčil aj kotol pod pódiom pred štyrmi rokmi.

https://www.facebook.com/Merkfolk

https://merkfolkofficial.bandcamp.com

 

TANKUOJIS (paritzánske a tradičné piesne) Špeciálnym hosťom akcie bude akustická zostava z Litvy s názvom Tankuojis. V našich končinách neznáme, avšak zaujímavé zoskupenie typických viachlasných spevov, ktoré sú v príznačné pre litovskú kultúru. Tankuojis spievajú prevažne staré piesne z vojnových časov. Tie sa venujú litovskému odboju, ktorý až do roku 1956 bojoval proti sovietskej okupácii. Zážitok z koncertu Tankuojis si môžete prečítať v reportáži (odkaz tu) šéfredaktora webu Bes a zároveň aj organizátora akcie.

Okrem tradičných piesní sa môžete tešiť aj na krátku prednášku a predstavenie témy litovského partizánskeho odboja, ktorý sa nazýval „miško broliai“ (v preklade lesní bratia).

https://www.facebook.com/Tankuojis

DARK SEAL Na koncerte v Brne sa ako špeciálny hosť predstaví domáce pagan black metalové zoskupenie Dark Seal. Minulý rok im vyšiel v poradí štvrtý full album s názvom Stvoření světa. Hudba Leader kapely Dark Seal sa netají svojimi sympatiami k ukrajinskému black metalu, čo sa odzrkadľuje aj v ich tvorbe – aj to je jedným z dôvodov prečo sa rozhodli podporiť našu akciu.

https://darkseal.bandcamp.com

 

Bratislava

Kedy: 16. 4. 2022, 19:00

Kde: Bratislava, Randal club

Vstupné: 12€ (predpredaj), 13€ na mieste

Facebook event

Kontakt: thunderartbooking@gmail.com

 

Brno

Kedy: 17. 4. 2022, 18:00

Kde: Brno, Melodka

Vstupné: 300czk (predpredaj)

 

 

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *