Bes v súčasnosti disponuje viacerými kanálmi, kde môžete sledovať našu aktivitu. Hlavnou myšlienkou je, aby sme nesústreďovali našu aktivitu len na jednu sociálnu sieť. Navyše aj používanie facebooku a jeho „feed-u“ je celkom nešťastné a k väčšine ľudí sa obsah nedostane. Z tohto dôvodu fungujeme na rôznych platformách, kde s nami môžete ostať v kontakte bez zbytočného spamu. Nerád by som centralizoval pridávanie našich článkov len na Facebook a týmto spôsobom tiež otvoril diskusiu, kde a akým spôsobom sa dozvedáte o našich článkoch? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o skúsenosti v komentároch pod článkom či kdekoľvek inde.
Odber noviniek emailom – stará dobrá a efektívna služba. Ja osobne ju používam asi najradšej. Spamu sa báť nemusíte, dostanete emailom vždy len článok, ktorý je na webe nový.
Ďalej sme dávnejšie vytvorili verejný kanál v aplikácii Telegram, ktorá je užitočná predovšetkým pre tých, ktorí majú radi svoje súkromie, majú už po krk reklám alebo sú pamätníci komunikačných programov ako bolo kedysi ICQ či Miranda. Od tohto kanálu dostanete vždy správu o našom novom článku, či pripomienke k nejakej zaujímavej akcii.
Veľmi populárnym sa stal taktiež Instagram, ktorý je síce v kontexte webu s obsahom na čítanie menej použiteľný, ale pridaná fotka či obrázok vás môžu upozorniť na nový článok na našom webe. Máme teda aj ten a snažíme sa tam občas pridať aj niečo z besáckeho života, čiže kam sa naši členovia vybrali na koncert a podobne.
Samozrejme máme aj spomínaný Facebook, ktorý je ako som spomínal v úvode asi najsilnejším miestom získavania nových informácií. Ak by ste si priali aj nejaké iné spojenie stačí nám poslať návrh a radi vyhovieme!
Niektoré médiá, či kapely vytvárajú rôzne siete k lepšej propagácii svojej aktivity. Ja sa však snažím pristúpiť k tomuto problému z inej perspektívy a tou je snaha o decentralizáciu získavania informácii. Monopol pre sociálny online kontakt a hľadanie zdrojov získal v posledných rokoch gigant „knihy tvárí“ a ľudia postupne a nevedome odsúdili svoj slobodný online priestor k pripútaniu sa na túto sieť. Niekto môže namietať, že združiť informácie a dianie na jednu sieť je praktické a prospešné, ja sa však pozerám na tento fenomén z inej perspektívy. Organizátori koncertov, kapely, vydavateľstvá a dokonca aj verejné a vzdelávacie inštitúcie podľahli informačnému fastfoodu a monopolizácii – jedna platforma sa stáva jediným zdrojom informácií. Stávalo sa dokonca, že ľudia, ktorí nemali túto sieť sa jednoducho nemohli dozvedieť o zaujímavej akcii, či novinke. V bežnom živote študenta sa udiali také absurdné situácie, kedy sa o zrušenej prednáške, alebo dokonca o termíne skúšky jednoducho človek bez Facebooku nedozvedel.
Ďalším dôvodom prečo sa nesústreďovať len na jednu sieť je ten, že aj my sme dostali od facebooku upozornenie na možné zrušenie stránky kvôli zdieľaniu recenzie na Burzum. Doba je zvláštna a nikdy neviete, kedy sa ocitnete na zozname „nesprávnych názorov“.
Osobne si nemyslím, že nie je zdravé vytvoriť jeden jediný priestor, pretože to až príliš pripomína dystopický žáner, ktorý tak dobre poznáme z 1984 či Matrixu. Rovnako nie je zdravý ani enormný čas, ktorý trávime na sociálnych sieťach. Ľudia sa upierajú na svoje smartfóny a obraz ľudí, ktorí v kaviarni, či krčme sedia oproti seba s telefónmi už nie je ničím výnimočným. Mnohí si už bez týchto vecí nevedia predstaviť svoje životy a fungovanie svojich komunít. Z tohto pohľadu je zaujímavý aj prístup psychológov a psychiatrov, ktorí verejne kritizujú vplyv sociálnych sietí na vývoj a fungovanie ľudskej mysle (veľmi dobrá je kniha od Manfreda Spitzera – Digitálna demencia, alebo neurológ Martin Jan Stranský a jeho rozhovor)
Sme radi, že nás sledujete na akejkoľvek platforme vo virtuálnom priestore, no v budúcnosti vás radi stretneme aj v reálnom živote, na koncertoch, akciách, ktorých sa plánujeme zúčastniť.
S pozdravom šéfredaktor S.
1 thought on “Bes a sociálne siete”