Tolkienove dielo označené ako rasistické

J.R.R. Tolkien patrí medzi špičku svetovej fantasy literatúry a trilógiu Pán Prsteňov pozná snáď každý. Okrem toho, že bol Tolkien vynikajúci fantasy autor, bol aj vzdelaným jazykovedcom a medievistom (historik zaoberajúci sa stredovekom), čo napomohlo ku kvalitatívnej stránke jeho diel. Velikán fantasy literatúry ovplyvnil vo veľkej miere aj metalovú (predovšetkým black metalovú) subkultúru, preto je nám osobne veľmi blízky.

Musím povedať, že nadpis, ktorý som uviedol by ma ako novinka ani neprekvapila. V postmodernom svete, kedy je relatívne všetko a kdejaké „izmy“ sa ľuďom nálepkujú podľa toho ako sa človeku hodí si Pán Prsteňov vyslúžil označenie „rasistické“. Dailymail priniesol správu, že istý sci-fi autor Andy Duncan vyhlásil: „…Tolkien zobrazil zlé bytosti – orkov „horších ako ostatných“, čo má krutý dopad na spoločnosť.“ No a taktiež povedal: „Je ťažké nevšimnúť si opakovanú predstavu, že niektoré rasy sú horšie ako ostatné…“

Ako sa zdá, porovnávať sa môže už všetko a platí staré dobré „Čo sa babe chcelo, to sa jej prisnilo“. Duncan začal porovnávať orkov so súčasnými utečencami a nezabudol sa obuť aj do Trumpa: „Je ľahšie démonizovať svojich protivníkov, ako komplexne porozumieť silám, ktoré k tomu vedú, napríklad utečencov snažiacich sa prekročiť hranice.“  – narážka na problémy s múrom (poznámka autora)

O tom či tieto výpovede doteraz neznámeho autora majú niečo spoločné so zdravým rozumom si môžete spraviť obraz sami. Aby sme trošku odľahčili absurdnú tému, tak pridávame odkaz na dobrú satirickú stránku „Daily Gondor„.

Napísal: S.

 

Zdroj: Dailymail

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

1 thought on “Tolkienove dielo označené ako rasistické

 1. Zaujimave, presne pred par dnami som si cital o tejto zalezitosti. Za prve nik nepopiera, ze high fantasy by nebolo plne stereotypnych predsudkov, avsak blatantne obvinit Tolkiena z rasizmu je hlupost a cire nepochopenie jeho tvorby.

  Tu je fajn clanok, ktory vyvracia toto nezmyselne obvinenie bod po bode:

  https://middle-earth.xenite.org/is-it-true-there-is-racism-in-the-lord-of-the-rings/

  Relevantne je aj spomenut, ze pocas 2. svetovej vojny skoro ani neprislo k vydaniu jeho diela v Nemecku. Z narodnych socialistov bol Tolkien znechuteny. Ked sa ho opytalo nemecke nakladatelstvo Rutten & Loening, ze ci je „arijskeho“ povodu, odpovedal:

  25. júla 1938, 20 Northmoor Road, Oxford

  „Drahí páni,
  ďakujem Vám za Váš list. Ľutujem, ale nie som si celkom istý tým, čo vlastne myslíte slovom árijský. Nie som árijskej rasy, tá vznikla v Indii a Iráne. Nie som si vedomý toho, že by moji predkovia boli Indovia, Peržania, Rómovia či spriaznené národnosti.

  Ak Vás ale chápem správne a Vy sa pýtate na to, či mám židovských predkov, potom musím odpovedať, že ľutujem, že žiadnych predkov z radov nadaného ľudu tohto vyznania nemám.

  Môj prapradedo prišiel do Anglicka už v osemnástom storočí z Nemecka. Môj pôvod je tak rýdzo anglický a ja sám som občanom Anglicka. To by malo na vysvetlenie stačiť. Zvykol som si však na to, že sa k svojmu nemeckému menu hlásim s hrdosťou.

  Robil som tak aj počas tej poľutovaniahodnej vojny (prvej svetovej vojny, pozn. red.), keď som slúžil v britskej armáde. Nemôžem si však odpustiť poznámku, že ak sa podobné otázky na môj pôvod stanú v knižnom svete pravidlom, tak nie je vzdialená doba, kedy sa k nemeckému menu s hrdosťou hlásiť prestanem.

  Vaša žiadosť vznikla určite v súlade so zákonmi Vašej vlastnej krajiny, ale uplatňovať to na príslušníkov iného národa je krajne nevhodné. Aj keby to malo (a že naozaj nemá) nejaký vplyv na význam mojej práce a jej vhodnosti na publikovanie.

  K tomu ste si rovnako dopomohli aj bez odkazov k môjmu Abstammung (nemecky pôvod, pozn. aut.).

  Verím, že budete brať túto odpoveď ako dostačujúcu.

  S pozdravom,

  J. R. R. Tolkien“

  Nehovoriac o tom, ako mu Nemci zhnusili pojem „nordicky“. List z 1941, ktory je adresovany synovi Michaelovi:

  „You have to understand the good in things, to detect the real evil. But no one ever calls on me to „broadcast“ or do a postscript. Yet I suppose I know better than most what is the truth about this „Nordic“ nonsense. Anyway, I have in this war a burning private grudge… against that ruddy little ignoramus Adolf Hitler … Ruining, perverting, misapplying, and making for ever accursed, that noble northern spirit, a supreme contribution to Europe, which I have ever loved, and tried to present in its true light. Nowhere, incidentally, was it nobler than in England, nor more early sanctified and Christianized.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *