Novinky z doom/death metalovej scény (Jablká & Doom vol.4, Hrob)

Za rok 2023 vyšli na domácej scéne viaceré zaujímavé vydania, ktoré sme v Bese z časového hľadiska minulý rok nestíhali spracovať. Dnes spomenieme formou recenzie dve minuloročné „novinky“, ktoré zaujali moju pozornosť.


Rozhodol som sa spojiť tieto vydania do jedného článku, nakoľko spoločným menovateľom je v oboch prípadoch doom metal. Koniec koncov doomových nahrávok sa nám doma za posledné roky objavilo požehnane, a tak si povedať pár slov o tejto časti scény určite nebude na škodu. Ako čoskoro uvidíte, obe nahrávky do istej miery spolu súvisia. 

 

Jablká & Doom Vol.4 (2023)

Stránka Jablká ďaleko od stromu sa objavila ako blesk z jasného neba pred pár rokmi a odvtedy stihla zmapovať snáď celú domácu scénu. Tom/EZR a jeho banda to zobrali útokom a po vzore 90. rokov začali spovedať celý underground naprieč metalom, končiac rapom. Niekedy v krátkych rozhovoroch, inokedy v rozsiahlejších, k tomu sa pridali videá, fotky, recenzie. Aby toho nebolo málo, vznikol label a popri iných vydaniach aj kompilácie mapujúce domácu doom metalovú scénu. Dnes si predstavíme v poradí štvrté pokračovanie tejto pomerne úspešnej série, ktorá tentokrát mapuje česko-slovenské prostredie temných, doomových vôd. Čo prvé zaujme, je prevedenie kazetového formátu, na ktorom stabilne tieto kompilácie vychádzajú. Jablká si dali vždy záležať na grafickom a farebnom prevedení, a tak aj teraz tu máme pomerne zaujímavé vydanie. Tentokrát ide o čiernu a tmavo-zelenú verziu rozdelené na stranu Eufória a stranu Halucinácia. Kúpiť si samozrejme môžete aj špeciálnu tmavomodrú edíciu. Úvodný front mal na starosti Juraj/Blooming Stones, ktorý spracoval hlavnú myšlienku kompilácie „stagnáciu a rozklad“ veľmi podarene. Čo teda ponúka strana Eufória? Musím povedať, že všehochuť. Cez zabahnený doom metal Opium Warlock, ktorý vo mne evokuje starú produkciu amerických Necrophagia, hc šmrncnutý Vomit Injection, sludge metalovo zameraný Slať či ortodoxne páchnuci Hrob. Zvuk celej strany je špinavý, ponorený v najhlbších bažinatých útrobách zvukovej priepaste a minimálne tá „Eufória“ sa u mňa nekoná. Naopak skôr príjemný undergroundový nádych zatuchnutých skúšobňových priestorov, kde sa smrť hlodavcov strieda s príjemnou vôňou plíživých húb a plesní. Záverečná „nekonečná“ skladba od skupiny Sloth potvrdzuje moje presvedčenie, že táto strana je emočne vhodná pre pokročilého alkoholika, ktorý sa rozhodol svoju životnú púť ukončiť primeraným, samovražedným spôsobom. Inak povedané, moja čierna duša je zatiaľ príjemne prekvapená a hudobne veľmi spokojná. Mňa osobne najviac na tejto strane zaujali old schoolovo ladený Opium Warlock, Hrob a až hypnoticky ťaživý Sloth.

Strana Halucinácia prináša úvodné uvoľnenie z ťažkotonážneho tripu predchádzajúcej strany v podobe Acid Row & Madhouse Express. V tomto prípade sa mi uvoľňuje istá psychadelická eufória spojená s rockovými „dinosaurami“ 70 rokov s jemným nádychom The Devil´s Blood. Musím povedať, že vyslovene výborná vec, ktorú mám chuť počúvať aj mimo tejto kompilácie. Veľmi plynulo na úvod nadväzuje druhá skupina Lyssete, ktorá oživuje túto stranu ženským vokálom. Spolu s nasledujúcimi skupinami Kocka CukruClivosť znejú tieto produkcie veľmi podobne. Z tejto časti kompilácie ma zaujala skladba 4 od Clivosť, ktorá vzdialene pripomína DSBM produkcie svojou stiesnenou atmosférou. Záverečnú vec strany Halucinácia uzatvára remixová verzia skladby Dedina jedu od skupiny Rúhadlo. Ide o akési „outro“, ktoré dáva poslednú bodku za touto kompiláciou.

Celkové spracovanie od obalu až po samotnú kazetu, či výber zúčastnených skupín, boli v tejto kompilácií premyslené do posledného detailu. Nemusia Vás zaujať všetky skladby nakoľko aj doom metal a jeho umelecké uchopenie je pomerne individuálna záležitosť, tak ako pri iných žánroch. Preto si každý poslucháč nájde to svoje. Cez ortodoxné poňatie tohto žánru, až po súčasné trendy a inšpirácie. Čo však musím zdôrazniť je tradícia týchto vydaní, ktorá ako encyklopédia mapuje kalné vody domácej doomovej scény. A to je veľké pridané plus, nakoľko túto úlohu na scéne zastupujú len Jablká a ich aktivity. Kompiláciu stále zoženiete na stránkach vydavateľstva, tak určite neváhajte!

 

Hodnotenie: 8/10

 

Hrob – Demo (2023)

Tak ako som naznačil už v úvode dnešného článku, recenzované tituly budú spolu súvisieť. Malú referenciu na skupinu Hrob som už v predchádzajúcom článku načrtol a teraz by bolo dobré rozobrať ich zatiaľ jediné demo na drobné. V úvode poviem, že nejde o žiadnych nováčikov, ale hudobných harcovníkov z nebohej skupiny Goatcraft a aktívnych Krudus. Demo obsahuje štyri skladby a prišlo zabalené starým štýlom s kopou letákov od domáceho vydavateľstva Atomic Vision Productions. Ak niekto vyznáva starý štýl 80. a 90. rokov minulého tisícročia, príde si na svoje. Nakoniec Hrob razí túto cestu pravovernosti a ortodoxnosti pomerne jasne a po vypočutí dema musím povedať aj celkom úspešne. Kazeta už od prvého pohľadu dáva jasne tušiť, že sa tu dočkáme poctivého remesla, čias kedy sa extrémne vetvy metalovej hudby tavili v peci a získavali svoj tvar, zvuk a základné znaky.

Grafiku na demo spáchal Seeruus z košickej skupiny Otras. Vizuál je poňatí old schoolovo s exhumovaným hrobom, z ktorého na poslucháča hľadí obnažený kostlivec. Logo je takmer nečitateľné a xeroxový dojem na nás srší z každého detailu. Aby bolo jasné, vôbec to nie je na škodu, práve naopak oceňujem v tomto prípade všetko. Takéto skupiny tu popri umelých, technicky dokonalých death metalových spolkoch chýbajú ako soľ. Práve, ako keby posledné roky death metal stratil svoju dušu a zrovna takéto nahrávky svietia ako maják nádeje, že to tak jednoducho nie je. Hudba je na tom veľmi podobne ako obal. Underground tu srší z každého tónu a tomuto faktu je prispôsobené všetko. Demo otvára úvodné dažďové intro, ktoré pomaly pripravuje poslucháča na to čo príde. Veľké „prekvapenie“ sa nekoná a tak ako som naznačil už vyššie, nastupuje nefalšovaný death metal skladbou Hrob.  Zvuk je taký ako má byť, podľadený perfektne dotvárajúci atmosféru. Jednotlivé nástroje idú ako hodinky. Vokál dotvára celkovú kompozíciu štandardným murmurom. Doomových prvkov sa v tejto skladbe veľmi nedočkáme, čo mi v tomto prípade veľmi nevadí nakoľko sa mi práve tu hodí skôr rýchlejšie tempo. Druhou skladbou sú Blatové Noci, ktoré sa objavili aj na vyššie spomínanej kompilácií. Tempo je doomovo pomalšie, atmosféra hustejšia aj keď death metalový činiteľ je tu prítomný tiež. Je to istý oddych a tvorivé oživenie pred poslednou skladbou Údolie Hrôzy, ktoré sa svoju kompozíciou približuje skôr k úvodu dema.

Choromyseľne zmýšľanie
Priamočiare konanie
Naplnené kruté fantázie
Viacnásobne nožné zabodnutie 

Debutové demo od skupiny Hrob zhltnete ako jednohubku. Vo všetkých smeroch je dotiahnuté do maxima a je mi ľúto, že skladieb tu nie je viac. Jednotlivé skladby sa počúvajú naozaj veľmi dobre a demo ako celok pôsobí veľmi sľubne. Sám sa teším na debutový album a pevne dúfam, že o tejto skupine budeme ešte počuť. Rozhodne nato potenciál je a dúfam, že nebude premrhaný.

 

Hodnotenie: 9/10

Napísal: Blutkrieg

Author: Blutkrieg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *