Osnica – Stoh: Malá Fatra (1 . 5. 2020)

Ako to už zvykom býva, na turistiku sa vieme vybrať aj v tom najhoršom možnom počasí. Ale nepreháňajme zas, jednoducho môj kamarát R. (ktorý už prispel nejakými článkami aj na Bes) ma zavolal spolu ďalším (bývalým prispievateľom) do Malej Fatry. Samozrejme shmú aj grafikon HZS ukazoval, že má pršať, ale však čoby, dažďa sa nezľakneme. 

Náš hlavný bod prechodu z Párnice do Kráľovian bol vrch Stoh (1607), na ktorom som už bol dávnejšie v zimnom období a z toho mi v hlave utkvel poriadny strmák. Postup smerom na vrch bol pomerne mierny, pokým sme nezačali stúpať na Osnicu, tam sa už prejavilo mierne prevýšenie. Všade navôkol panovala hmla a výhľad nebol takmer žiadny. Prvé dve hodiny z turistiky boli bez kvapiek, avšak po zdolaní Osnice nás chytil takmer neustávajúci dážď (s rôznou intenzitou). Výstup z Medziholia na Stoh je strmý, ale oveľa horší je ten z Kraľovian, ktorý sme schádzali dole. Okrem dažďa nám z času na čas prifúkol aj vietor, ale nebolo to nič strašné. Celkový prechod sme dali za 8 hodín aj s obednou prestávkou.

Upozorňujem, že zelená značka zo smeru Kráľovany na vrchu Žobrák ukazuje smer Stoh 1 hodinu – to je čas pre zdatnejších turistov, takže ak tadiaľ niekedy pôjdete, rozpočítajte si čas dostatočne dobre.

  Túra z Hikeplannera

zobraziť na mape

 

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *