Robert Bloch – Tajemství červa (2023)

„V četných pasážích, kde měl Lovecraft příležitost zmínit Necronomicon, připomíná rovněž existenci Unaussprechlichen Kulten Roberta E. Howarda, Knihy Eibon Clarka Ashtona Smithe a dvou počinů Roberta Blocha, Cultes des Goules a De Vermis Mysteriis.“

(úvodná esej O De Vermiis Mysteriis in Robert Bloch – Tajemství červa, 2023, s. 7)


Úvod

Nebyť Lovecraftovej záľuby v staromódnosti, žiadne De Vermiis Mysteriis Ludviga Prinna ani Unaussprechlichen Kulten Friedricha von Juzta by nejestvovali. Existovali by iba tuctovo znejúce vymyslené diela ako Mysteries of the Worm a Nameless Cults. Prepáčte, robím si srandu. Nie, ani tieto tuctovo znejúce vymyslené diela by nevznikli. Nebyť totiž Lovecraftovej staromódnosti, nevznikol by jeho fiktívny svet, ktorý neskôr začal byť nazývaný ako mýtus Cthulhu. A práve fascinácia týmto svetom spôsobila, že do neho začali prispievať a spolupodieľať sa na jeho rozširovaní aj iní autori. A tak, ako Lovecraft vytvoril fiktívny grimoár Al Azif, známejší ako Necronomicon, či Pnakotické rukopisy, tak Robert Ervin Howard, Clark Ashton Smith či Robert Bloch vytvorili tiež podobné mysteriózne diela, odkazujúce a rozširujúce Lovecraftov mýtus Cthulhu. A práve jednému z týchto grimoárov, či presnejšie príbehom, kde sa spomína tento grimoár, sa budeme venovať v tejto recenzii. Víta Vás Tajemství červa (lat. De Vermis Mysteriis).

 

O autorovi

Pozrime sa ale bližšie na samotného autora. Robert Albert Bloch sa narodil 5. apríla 1917, čo je presne 111 rokov po patentovaní jablčného cideru Isaacom Quintardom. Svoju profesionálnu kariéru spisovateľa začal hneď po strednej škole vo veku 17 rokov. Bol jedným z najmladších členov tzv. lovecraftovho kruhu. Lovecraft mal byť údajne prvým, kto povzbudil a podporoval jeho talent. Bloch je okrem príbehov patriacich k mýtu Cthulhu známy aj ako autor románu Psycho, ktorý sa stal základom pre rovnomenný film Alfreda Hitchcocka. Bol tiež prispievateľom do magazínov, ako napríklad Weird Tales, Fantastic Adventures či Amazing Stories, kam posielal príbehy aj samotný Lovecraft.

Medzi Blochove, do češtiny preložené diela, patrí okrem knihy Tajemství červa, románu Psycho a jeho dvoch pokračovaní, už iba zbierka Vlak do pekla a jiné povídky, kde by mali byť zozbierané jeho najlepšie príbehy. Bloch zomiera 23. septembra 1994 – v deň, keď vyšlo „Vykúpenie z väznice Shawshank“. Mal 77 rokov a podobne ako Lovecraft, aj on bojoval s rakovinou.

 

Medzi egyptskou exotikou a americkou tradíciou

Pri čítaní Blochových príbehov, kde vystupuje tajomný grimoár Tajemství červa, sa pripravte na dosť častú inšpiráciu Egyptom, egyptskými božstvami, múmiami a púšťami. Tieto príbehy tvoria približne 1/3 celej knihy. Asi polovica týchto egyptských exotických poviedok je naozaj dobrá.

V príbehu Bůh bez tváře sa staneme svedkami krutých praktík obchodníka s pašovaným tovarom, ktorý sa ulakomí na potenciálne bohatstvo ukrývajúce sa v dunami pochovanom chráme „boha bez tváre“. Text Chrám Černého faraona opisuje tajný tisícročný kult uctievačov „boha bez tváre“. Bude Vám odhalené, ako tento kult efektívne chráni tajomstvo svojej existencie a ako eliminuje potenciálne hrozby. Poviedka Oči mumie je spojením hrôzyplnej a nechutnej výpravy za múmiou kňaza krokodílieho boha Sobeka. Vo všetkých troch príbehoch dáva Bloch najavo svoju ráznosť a nekompromisnosť, keďže so svojimi hlavnými hrdinami nejedná vôbec v rukavičkách.

Najoriginálnejšie príbehy sú však tie, kde sa Bloch oslobodil od Egypta a príbehy umiestnil do atlantickej anglosaskej oblasti. Medzi tie najlepšie a najoriginálnejšie príbehy radím Plémě bohyně Bubastis, Skrček, Zápisník nalezený v opuštěném domě a Hrůza v zátoce hrdlořezů.

Niekto môže namietať, že príbeh Plémě bohyně Bubastis je predsa len inšpirovaný egyptskými reáliami. Áno je, ale to je tak asi všetko. Dej sa odohráva v Cornwalle a predstava prastarého temného egyptského kultového miesta v útesových jaskyniach Cornwallu je dosť mrazivá.

Voľná inšpirácia postavou Wilbura Whateleyho je zrejmá v poviedke Skrček. V Hrôze v Dunwichi  Wilburov brat žiadny „skrček“ nebol. Bolo to gigantické monštrum. Bloch sa v tomto príbehu zameral taktiež na monštrum, no nie takých gigantických rozmerov v akých sa pohyboval Lovecraft. Avšak aj tak toto Blochove monštrum prináša nakoniec smrť.

Najstrhujúcejším príbehom je však Zápisník nalezený v opuštěném domě. Ide o rozprávanie malého dvanásťročného chlapca, ktorý vyrastá u tety a strýka (predtým žil so starou mamou) niekde v opustenej pustatine Nového Anglicka. Podobne ako Skrček aj tento príbeh evokuje inšpiráciu príbehom Hrôza v Dunwichi. Konkrétne ide o inšpiráciu krajinou, kde nachádzame tajomné kopce a lesy. V týchto končinách ešte pretrvávajú starobylé indiánske zvyky o vzývaní tamtých. Kto alebo čo sú zač tí tamtí nie je explicitne jasné. Avšak istú hmlistú predstavu si predsa len vieme spraviť. Katalyzátorom deja je príchod tajomného strýkovho bratranca, pričom nakoniec vyplynie, že to nik z ich rodiny nie je.

Najdlhší a druhý najlepší príbeh je Hrůza v zátoce hrdlořezů. V tomto texte Bloch oživil námorné pirátske legendy. Dej príbehu sa točí okolo pokusu objaviť potopenú španielsku galeónu plnú zlata. Okrem zlata táto loď viezla aj prastarý zlatý pohanský oltár pričom nakoniec vysvitne, že božstvo, ktorému oltár náležal je síce bezmenné, ale zato plne lovecraftovské. Nakoniec sa podarí potopenú loď objaviť, no objaví sa aj zlo z oceánskych hlbín. Ako už je u Blocha zvykom, záver príbehu je opäť vynikajúci.

 

Slovo na záver

Vydavateľstvo Fobos v tomto výbere Blochových príbehov prináša presne 20 poviedok. Z toho je asi 6 poviedok vyslovene slabých, 10 bolo dobrých a 4 boli naozaj famózne. Okrem samotného faktu, že Bloch sčasti rozpracúval mýtus Cthulhu a nechal sa inšpirovať Lovecraftom, tak za prečítanie stojí hlavne fakt, že pomocou týchto 20 príbehov sa dozvieme postupne viac a viac o fiktívnom grimoári Ludviga Prinna De Vermis Mysteriis. Pritom je vidno, že po smrti Lovecrafta Bloch postupne túto rekvizitu prestával využívať a začal sa venovať novším témam. Pre milovníkov Lovecraftových príbehov môže byť tento výber doplnkom, v ktorom v svojskom Blochovom šate ožívajú niektoré lovecraftovské motívy. Oproti Joshiho Černým křídlám Cthulhu ide u Blocha naozaj o poctu majstrovi kozmického hororu z Providence.

Poznámka: Obrázok bol vytvorený pomocou AI generátora obrázkov Bing.

 

Napísal: Mizantrop Filozof (instagram profil)

Author: Bes Webzine

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *