Danheim je jednočlenný projekt inšpirovaný severským folklórom a vikingským obdobím od Dánskeho producenta Mikea Olsena, ktorý má pomaly desaťročné skúseností v oblasti elektronickej a ambientnej hudby. Mike sa zameriava hlavne na severský folk a vikingskú dobu, ktorú predstavuje pomocou autentickej hudby a ponurej nálady. Jeho tvorba je často inšpirovaná myšlienkami a príbehmi založenými na temnejšej tematike vikingského obdobia, ktorá pozostáva hlavne zo severskej mytológie, starého dánskeho folklóru a živej predstavivosti. Viac o tomto jedinečnom projekte sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Otázky spracovali: S. a Devana
S.: Pozdravujeme zo Slovenska! Zima do Európy tohto roku prichádza veľmi pomaly. Ako je to vo vašej krajine?
Zdravím z Dánska, milí ľudia Slovenska! Zima sa k nám taktiež pomaly blíži. Keďže sa schyľuje k decembru, tak dni začínajú byť tmavšie, a ľad spolu s námrazou prevzali prvenstvo počas našich chladných severských nocí.
S.: Z názvu Danheim je zjavné, že pochádza z Dánska. Môžeš nám povedať niečo viac o tvojom vzťahu k svojej vlasti?
Áno, slovo „Dan“ skutočne vyjadruje Dánsko a „Heim“ v starej nórčine reprezentuje slovo domov. Takže, moje umelecké meno zhruba znamená „Môj dánsky domov“ alebo „Domov Dánov“. Nuž, a moje spojenie s predkami, kultúrou a domovom, je veľmi silné. Dokonca som aj veľa bádal o svojich koreňoch a dopracoval som sa až k roku 1200 a zistil som, že náš rodokmeň sa takmer výlučne skladá z dánskych predkov. No ale stále ma ešte čaká dlhá cesta k dosiahnutiu môjho cieľa, ktorý siaha až k roku 1000 a prípadne aj skôr (čo bola doba Vikingov).
Devana: Je priam až neuveriteľné, že si v podstate nováčik na scéne, so svojim projektom si začal len v roku 2017 a už teraz máš na konte 4 albumy a mnoho fanúšikov a zhliadnutí na YouTube. Nechceš nám prezradiť tajomstvo tvojho úspechu? Mal si už podobný projekt aj predtým?
Ďakujem! Musím priznať, že sám som veľmi prekvapený, aký to nabralo rýchly spád odkedy som začal s týmto projektom. A som naozaj veľmi vďačný všetkým mojim fanúšikom po celom svete, vrátane Slovenska. A nie som si istý, či vôbec mám nejaké tajomstvo v skladaní a produkovaní hudby. Podnety pochádzajú hlavne z príbehov a starých spisov o ťažkopádnom živote vikingského ľudu. Je to niečo, čo ma naozaj fascinuje. Páči sa mi temná stránka hudby, aj keď som popravde nikdy neholdoval metalu alebo hard rocku. No a ešte predtým, než som začal s Danheimom, tvoril som z času na čas ambient a nejakú filmom inšpirovanú hudbu, ale nič z toho nebolo veľmi intenzívne.
Devana: Tvoja hudba má v sebe naozaj niečo silné a očarujúce. Kde vlastne hľadáš svoju inšpiráciu a aké nástroje používaš?
Moja inšpirácia pochádza hlavne z mojej predstavivosti a nálady. Ale aj z toho, čo som čítal a po čom som bádal z dávnych severských dôb. A používam predovšetkým nástroje ako tagelharpa, basová lýra, stredoveké bubny a mnou podomácky vytvorené perkusné nástroje, ktoré zbožňujem digitálne zdokonaľovať, aby som k nim mohol docieliť to „temnejšie“ podfarbenie.
Devana: Na to ešte rada nadviažem. Odkiaľ ich vlastne zbieraš? A keďže pochádzajú zo stredoveku, ako si sa na nich naučil hrať?
Niektoré z mojich nástrojov, napríklad lýra, boli ručne zhotovené od talentovaných výrobcov nástrojov, s ktorými som spolupracoval, aby mi vytvoril niečo jedinečné. Stále sa na nich učím hrať, obzvlášť na tie strunové nástroje, na ktorých to je naozaj ťažké! Ale tak dúfam, že mám dobrý hudobný sluch, takže iba skúšam, cvičím a učím sa v podstate za pochodu. A ako som už spomínal, všetky perkusné nástroje som si vyrobil sám. Už budúci rok by som chcel zdieľať fotky svojich nástrojov na mojom webe.
S.: Spomínal si štúdium dávnych čias, čítal si aj nejaké ságy alebo historické pramene? Mohol by si spomenúť svoju obľúbenú knihu ohľadom tejto tematiky?
Áno, definitívne obľubujem severskú Eddu a iné ságy, no nemyslím si, že mám konkrétneho favorita medzi knihami (zatiaľ). Pramene, ktoré som doposiaľ prečítal, sa mi zdali akési „suché“, no to mohlo byť zapríčinené tým, že nepoznám veľa beletrie z tejto oblasti. Ale nedávno som sa však vážne zaujímal o artefakty s runovými nápismi. Napríklad, o nájdenom fragmente lebky z mesta Ribe som spolu s umelcom Sigubordi zložil pieseň Hausrúnir.
S.: Zaujímajú ťa aj mytologické koncepcie iných indoeurópskych etník, ako sú Slovania, Balti, Kelti alebo iní? Ak ti môžem odporučiť, rozhodne najlepšia práca o komparatívnej mytológii je kniha Jaan Puhvel – Comparative Mythology.
Väčšina európskych mytológií a histórie má moju obľubu, ale doteraz som sa ešte akosi nestihol ponoriť do slovanskej alebo baltskej. Ale to len z jedného jednoduchého dôvodu, pretože severská mytológia mi má stále, čo ponúknuť. No som si istý, že keď sa priblížim ku koncu môjho štúdia a čítania o vikingských vekoch, prejdem na históriu iných častí Európy. Veľmi rád sa učím novým veciam a vo vhodnom okamihu po tejto knihe určite siahnem, vďaka!
S .: Ak môžeme viac vstúpiť do osobnej sféry… Považuješ sa za pohana alebo je to len tvoja oblasť záujmu?
Pre mňa to bolo vždy o fascinácii mojimi predkami. Ako žili, aké príbehy si rozprávali a v čo verili. Páči sa mi tá myšlienka jednoduchého života, úzko-spätá s prírodou a tie „tajomstvá a ľudové príbehy“ starých čias. Nepraktizujem veľmi Ásatrú (viera v starogermánskych bohov – Ásov), teda neverím v konkrétnych bohov, hoci ma veľmi fascinujú, pretože inšpirovali mojich predkov a sú súčasťou histórie ľudí. Ale navštevovanie vikingských udalostí a kempovanie vo voľnej prírode je niečo, čo sa mi veľmi páči. A pre mňa, ako „pohana“, je mojím hlavným záujmom uctievať predkov, dozvedať o nich a naďalej udržiavať ich tradície živými.
S .: Žiadaš svojich predkov o pomoc? Nie iba tých, ktorí už nie sú medzi živými, ale aj tých, ktorí sú stále medzi nami?
Zvyčajne o to nikoho nežiadam, a keby som to bol urobil, obrátil by som sa na moju rodinu alebo veľmi blízkych priateľov. Taktiež nezaprisahávam svojich predkov o pomoc, jedine zriedkavo si pri ťažkej situácii poviem: „Prosím, dajte mi silu.“
S: Myslíš si, že tvoji predkovia by boli spokojní s aktuálnou situáciou v Európe a konkrétne v tvojej krajine?
Určite nie. Práve si predstavujem, aké to bolo, keď sa kresťanstvo pomaly vkradlo do vikingskej kultúry – bolo tam vtedy mnoho nešťastných ľudí. A ako sa posúvame ďalej do budúcnosti, myslím si, že kultúra a hlboký vzťah k „vlastenectvu“ sa pozvoľne vytratí a stratí svoju hodnotu – a to hlavne kvôli nezáujmu mladých ľudí. Ale na druhej strane, keď vnímam, ako sa vikingské mýty a história vyvíjajú a dostávajú do popredia, dúfam, že ľudia prejavia záujem o svoje korene, históriu a jedinečnú severskú kultúru.
S.: Akú hudbu vlastne počúvaš? Veľa skupín v tomto (dajme tomu) žánri sa objavilo po úspechu Wardruny, sleduješ ich tvorbu?
Počúvam veľmi rôznorodú hudbu, nielen folkové žánre (ambient, filmové soundracky, atď…), ale samozrejme, počúvam severský folk a momentálne vyhľadávam podobných interpretov na Spotify a YouTube.
Devana: Pár dni dozadu som postrehla, že si zdieľal akési informácie k tvojmu nadchádzajúcemu albumu. Vyzerá to, že plánuješ vytvoriť pre fanúšikov niečo ohromné. Bol by si ochotný nám o ňom prezradiť niečo viac, hlavne o tých zvieracích komponentoch, alebo nás chceš radšej prekvapiť?
Áno, budúci album, ktorý sa nazýva Hringrás, bude diametrálne odlišný od tých predchádzajúcich. Je to „hlbší“ album s pomalším tempom a jednoduchším štýlom, plus obsahuje neuveriteľné množstvá nového materiálu.
S týmto albumom zachádzam naozaj ďaleko, jedna z piesní albumu bude zobrazovať život a smrť prostredníctvom rôznych zvukov. V časti, v ktorej som chcel docieliť interpretáciu smrti, som dokonca využil aj skutočné ľudské kosti.
V jednoduchosti, v tejto tvorbe bude zahrnutých mnoho prírodných a zvieracích prvkov, teda kostí, mušlí a iných organických materiálov. Bude pre mňa veľmi zaujímavé pozorovať, či moji poslucháči uprednostnia tóny živých alebo mŕtvych!
Devana: To znie vážne úžasne! Veľmi sa teším na toto veľdielo. Ešte by som chcela podotknúť, že je veľmi milé, ako komunikuješ so svojimi fanúšikmi skrz sociálne siete. Je zjavné, že si užívaš svoju prácu a sršíš množstvom nových nápadov.
To veľmi rád počujem, Devana! Áno, veľmi si užívam komunikáciu s mojimi fanúšikmi na osobnejšej úrovni, než to robia ostatní interpreti. Myslím si, že si to zaslúžia, keďže podporujú moju hudbu od jej začiatkov a my umelci sme taktiež len ľudia. Domnievam sa, že mnoho interpretov pri nadobudnutí slávy, zabúdajú na povinnosti spojenia s fanúšikmi – a to nie je správne. Samozrejme, ja taktiež nedokážem odpovedať všetkým, ale snažím sa robiť, čo je v mojich silách.
Devana: Toto je tak trochu sebecká otázka, ale na ktorý z tvojich albumov si najviac pyšný? Na ktorý z nich si musel vynaložiť najväčšie úsilie? Je to ten blížiaci sa alebo ich hodnotíš rovnako? (Porovnanie atmosféry, významu, podkladov …)
To je celkom ťažká otázka. Ale asi Munavarg, môj prvý album, je určite jedným z mojich obľúbených, pretože práve ním to všetko vlastne začalo. Som však aj naozaj nadšený z toho nadchádzajúceho, pretože do neho som vložil extra úsilie a snažil som sa do neho vpustiť niečo nové.
S.: A čo label? Kto vydá nový materiál? Kde si slovenskí fanúšikovia môžu zadovážiť tvoju novú tvorbu?
Prívetivo som odmietol ponuky od väčších labelov, ktoré mali záujem so mnou podpísať zmluvu. Radšej uprednostňujem môj vlastný Ballista Records, skrz ktorý vypustím svoje nahrávky. Baví ma samostatne propagovať a vytvárať videonahrávky mojej tvorby a samozrejme, je pre mňa oveľa jednoduchšie, keď si sám stanovím kedy a ako vydám svoju muziku.
Devana: Rada by som opäť nadviazala na tvoju umeleckú tvorbu, konkrétne na merchandise. Na tvojej webovej stránke možno nájsť mnoho druhov šperkov, suvenírov a oblečenia. Je to všetko tvoj vlastný design?
Väčšina návrhov na mojej stránke pochádza od skutočne talentovaných grafických umelcov ako Camila Maldonado, Ysambre Fauntography a dánskeho Ræveðis, s ktorými úzko spolupracujem na splnenie mojich myšlienok. Osobne som navrhol grafiku pre prvé dva albumy Munarvagr a Mannavegr. Ale úprimne, moje grafické schopnosti nie sú na takej dobrej úrovni, aby sa to mohlo dať napríklad na potlač trička.
S.: Popravde, veľa odevov sa vyrába v Ázii spôsobmi, ktoré práve neriadia etickou cestou alebo nie sú šetrné k životnému prostrediu. Ako čelíš tomuto problému?
Myslím, že je dôležité, aby sme sa starali o našu prírodu a práve to je dôvod, prečo je môj tovar vyrábaný hlavne v USA a Európe (v Lotyšsku). Som z toho naozaj šťastný, pretože dbajú na to, aby ich výrobky boli zhotovené ekologickým spôsobom:
„Snažíme sa urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme minimalizovali odpad vo využívaných baliacich obaloch a preto volíme ekologicky priateľské materiály. Mnoho našich obalových materiálov sú buď recyklovateľné alebo biologicky rozložiteľné. Bublinové fólie, ktoré používame, sú vyrobené minimálne z 15% recyklovaného plastu a 10% sekundárne recyklovaných substancií po spotrebiteľovi. Naše baliace papierové rúrky sú vyrobené zo 70-100% recyklovaného obsahu po spotrebiteľovi a 0-30% sekundárne recyklovaných látok.“
Devana: A mimochodom, je vôbec možné vidieť nejaký tvoj koncert? Už skôr som hľadala niečo ako turné k novému albumu, ale nenašla som o ňom žiadnu zmienku. Plánuješ jedného dňa (v blízkej budúcnosti) živé vystúpenie alebo radšej ostaneš vo svojej komfortnej zóne?
Momentálne nemám v pláne odohrať žiadne živé vystúpenie. Musel som odmietnuť veľké množstvo miest, ktoré ma o to požiadali. Je to niečo, čo zatiaľ nemám v záujme robiť, aj keď viem, že veľa fanúšikov by ma chcelo vidieť naživo. A keďže za projektom Danheim stojím len ja sám, trvalo by mi veľmi dlhý čas, dokým by som všetko natrénoval a dal dokopy. Úprimne si viac užívam tvorenie hudby, než jej plánovanie, trénovanie a najímanie ľudí na zorganizovanie koncertu. Toto je jeden z dôvodov môjho rozhodnutia, a druhý je, že nemám v obľube nachádzať sa v centre pozornosti, prinajmenšom bez toho, ak by nebolo všetko na 110% dokonalé. Možno raz by som mohol naplánovať koncert, ale na to by som musel vytvoriť nejaký hudobný koncept, ktorý by bol oveľa jednoduchší na živé predstavenie.
S .: Keďže na scéne pôsobíš ako jednotlivec, ako prebieha proces vytvárania a nahrávania hudby?
V niektorých prípadoch je to oveľa jednoduchšie, pretože presadím štýl, ktorý ja osobne preferujem. Na druhej strane však omnoho viac trvá zaznamenávanie nástrojov a rôznych zvukov. Takže je to trochu dlhšia krivka procesu.
Devana: Takže, Mike, sme blízko konca tohto rozhovoru. Dúfam, že ťa naše otázky veľmi neobťažovali. Moja posledná otázka sa vzťahuje na interpreta menom „Sigurbodi“, ktorý sa objavil v niektorých tvojich albumoch. Môžeš nám o ňom povedať niečo viac? Pomohol ti s vokálmi alebo skladaním hudby? A plánuješ ho opätovne zahrnúť do svojej budúcej tvorby?
Vôbec ma neobťažovali. A áno, samozrejme. Sigurbodi je môj najobľúbenejší spevák, s ktorým spolupracujem, a urobili sme už spolu nemálo skladieb. Pochádza z Islandu a má veľké množstvo vedomostí o nástrojoch, vokáloch, ale aj o vikinskej mytológii a histórii. Naučil som sa od neho naozaj veľa a dúfam, že v budúcnosti budeme spolu naďalej spolupracovať, ak bude súhlasiť. A práve dokončujem našu spoločnú prácu, keď to už spomíname. Posledné dva koncepty (na jednom z nich teraz práve pracujem) sa týkajú rún futharku. Je to niečo ako „trilógia rún Galdr“ a všetky tri piesne budú ako prvé zverejnené z dvoch albumov, ktoré plánujem vydať pred Yule (Yule = pohanský sviatok v decembri, ktorý sa slávi v období blízko zimného slnovratu).
S.: Mike, ďakujeme ti za tvoj čas na poskytnutie tohto rozhovoru a tešíme sa na tvoju budúcu tvorbu. A ako hlavný šéfredaktor by som ti extra chcel poďakovať za rozhovor v mene celého nášho webu. Je ešte niečo, čo by si chcel dodať?
S pozdravom S. a Devana
Ďakujem vám veľmi pekne za príležitosť porozprávať trochu podrobnejšie o mojom projekte a zamýšľať sa aj nad rôznymi témami. Posielam vám svoje srdečné pozdravy a taktiež aj ostatným fanúšikom zo Slovenska. Som veľmi vďačný za podporu, ktorú som získal po celom svete.
Skål z chladného severu!