Rozhovor s Obšar (2024)

Na stránkach Besu sa domáca skupina Obšar objavila v dvoch recenziách na albumy R.U.N.E (2018) a Počornily horŷ, počornily lisŷ (2022). Nakoľko aktuálne vychádza tretí albumu Propastnyk rozhodli sme sa požiadať skupinu o rozhovor. Na naše otázky vyčerpávajúco odpovedal Ⱑ.


Zdravíme Obšar z redakcie Besu. Chalani vychádza Vám tretí album Propastnyk a nás samozrejme zaujímajú všetky podrobnosti. Kedy teda nový album vyjde a kde si ho môžeme objednať?

Zdravíme redakciu Besu! Album vyjde 19. septembra u holandských Void Wanderer Productions a portugalských War Productions. Album sa dá kúpiť v spomínaných vydavateľstvách alebo priamo u nás, ešte pár kusov máme k dispozícii.

 

Ako Propastnyk vznikal? Kde ste nahrávali a kto všetko sa podieľal na jeho príprave?

Propastnyk, ako aj predošlé vydania, vznikal rovnakým spôsobom. Ja som sa postaral o hudobnú stránku – všetky kompozície, gitary, sample, aranžmány atď. a Černorog o tú textovú. Zvyšní členovia následne dodali všetko potrebné pre kvalitnú nahrávku, teda basové linky, bicie a vokály. Nahrávame si to sami doma cez naše externé zvukové karty a softvéri, bicie v skúšobni a vokály na chate v odľahlejších častiach miest či dedín. Následne to posielame zvukárovi na mix a mastering a tam celý proces končí. Na tomto albume sa nám o výsledný zvuk postaral Roman Vrecník a s jeho prácou sme boli veľmi spokojní.

 

Nový album vychádza opäť vo Void Wanderer Productions. Zvažovali ste pre vydanie aj niečo väčšie alebo ste naplno spokojní v tomto holandskom vydavateľstve?

V čase, keď sme na našich sociálnych sieťach ešte len oznámili prípravu nového albumu, iniciatívne sa nám ozval samotný label (Void Wanderer Productions) a oslovil nás na ďalšiu spoluprácu. Od tohto momentu sme mali úplne jasno v tom, s akým vydavateľstvom chceme spolupracovať. Spolupráca je výborná a priateľská a aj keď sú to menšie vydavateľstvá, robia pre nás maximum, čo sa dá, začo sme veľmi vďační.

 

Je to váš v poradí tretí album. Ako by si zhrnul vašu doterajšiu diskografiu. Ide pomyselne o váš najlepší materiál? Kam sa podľa vás posunul Obšar za 8 rokov svojej existencie?

Z môjho skromného pohľadu je tento materiál najlepší, aký sme doteraz vytvorili po kompozičnej a zvukovej stránke. Cieľom bolo vytvoriť album, ktorý je hudobne aj muzikantsky vyzretejší ako jeho predchodcovia. Album, ktorý by mal zaujať svojou dynamikou, atmosférou a melodikou. Album, ktorý sa nebojí experimentovať, posúvať hranice melodického black metalu a obohacovať ho o prvky iných žánrov (folk, thrash, heavy, progressive metal atď.). To, či sa nám to podarilo zhodnotia poslucháči, ale urobili sme všetko pre to, aby album znel kvalitne a moderne. 

 

Ak sa nemýlim ponorili ste sa do temného rusínskeho folklóru. Čím sa zaoberajú texty nového albumu?

Texty sú rôznorodé, ale ako správne píšeš, týkajú sa temných tém a bytostí. Ústrednou postavou albumu je Propastnyk, temná bytosť, ktorá symbolizuje všetko zlé a nešťastné, čo sa v živote človeka udeje. Žije výlučne z ľudských povier a presvedčení a keďže sú ľudia tak poverčiví a jednoduchí, v textoch im želáme, že si nič iné ako Propastnyka nezaslúžia.

 

Príroda či rusínsky folklór sú u Vás dominantné témy. Evidujete prípadné odozvy z rusínskej komunity na Vašu tvorbu?

Bude to možno prekvapivé, pretože súčasťou rusínskej identity je primárne folklórna hudba, ale mali sme pozitívne ohlasy hlavne u mladšej generácie Rusínov. Generácie, ktorá je už tým folklórom z domu tak presýtená, že sme boli pre nich zaujímavým kultúrnym oživením. Boli sme aj v kontakte s p. Kráľovou, riaditeľkou Múzea rusínskej kultúry v Prešove, ktorá nám robila pravopisné korekcie našich textov a ktorá nás propagovala na všetkých stránkach s rusínskou tematikou, na ktoré mala dosah. A aj napriek tomu, že sme metalová kapela nás pozvala do priestorov múzea na odohratie koncertu, čo by bola pre nás veľká česť, ale v danom momente sme boli nútení to slušne odmietnuť. Máme pozitívne ohlasy od jednotlivcov žijúcich v rôznych častiach sveta, ktorí sa hlásia k rusínskej národnosti alebo majú rusínskych predkov a existencia našej kapely či rusínskeho black metalu ich veľmi prekvapila. Taktiež sme spolupracovali na vysokoškolských výskumoch, magisterských či dizertačných prácach venujúcich sa rusínskej hudbe a spolu s Ancestral Volkhves sme sa zúčastnili zaujímavého hudobného dokumentu Alternativa Ruthenica z dielne srbských Rusínov, ktorý sa týka alternatívnych druhov rusínskej hudby.

 

Aktuálny obal sa oproti minulým vydaniam mierne odlišuje. Ako vzniká vaša grafika? Kto stojí za tou najnovšou?

Po presnom zadaní grafiku vytvoril Tomáš Olijár, rusínsky maliar a učiteľ. S jeho prácou sme boli spokojní už na predošlom albume, preto sme ho opäť oslovili na spoluprácu a nesklamal.

 

Viem, že u vás prebehli personálne zmeny. Aká je súčasná zostáva Obšar?

Áno, naše rady opustil Černorog, ktorému aj touto cestou ďakujeme za všetko, čo pre nás urobil a držíme mu palce v prípadných ďalších hudobných projektoch. Kmeňoví a zakladajúci členovia sme ostali traja – ja, P a B. K, ktorá nám hosťovala na vokáloch sa už stala stálym členom a jej nádherný hlas budeme častejšie využívať v našich skladbách. Post vokalistu teda momentálne nemáme obsadený, ale pri príprave ďalšieho materiálu už máme dohodnuté spolupráce s vybranými spevákmi z iných kapiel. 

 

Nepríde s Propastnykom aj koncertná aktivita?

Časom určite áno. Momentálne to ale nie je možné, keďže okrem práce máme aj rodiny a malé deti a tie, ako dobre vieš zhltnú väčšinu voľného času. My traja (ja, P a B) sme už spolu v minulosti odohrali množstvo koncertov v iných projektoch a kapelách, čiže sa radi spoločne vrátime na koncertné pódiá, keď na to príde vhodná doba. 

 

Možno predčasná otázka,  ale máte už predstavu na ďalší materiál, alebo príde tvorivá pauza?

Máme konkrétne predstavy na dve najbližšie vydania. Máme v pláne vydať EP a full album, ale nikto z nás netuší kedy. Materiálu máme dosť, už len ho dať dokopy a vymyslieť vhodné koncepty daných vydaní. Na dlhohrajúci album už máme zhruba pripravený koncept aj texty, zvyšok je v procese tvorby. Čo ale môžem prezradiť je to, že opäť ako je to u nás zvykom budeme experimentovať so zvukom a rozširovať hranice black metalu o ďalšie subžánre, hlavne zavítame do elektronických vôd.

 

Debutový album R.U.N.E (Rusinske Umiňa Novoj Ery) sa zameriaval na prírodu z Vášho okolia. Ak sa nemýlim jednotlivé názvy skladieb sú názvami kopcov (ak sa samozrejme mýlim kľudne ma oprav). Máte schodený severovýchod Slovenska ? Vieš nám prípadne odporučiť niečo zaujímavé?

Musím úprimne priznať, že ja osobne mám pochodené len okolie nášho okresu, čiže niečo nové a neprebádané by som neodporučil. Černorog je človek, ktorý všetky tie miesta poctivo prešiel, nasal ich jedinečnú atmosféru a premietol ju do textov. On je jediný z nás, ktorý je kompetentný na túto otázku odpovedať a ako ho poznám, zoznam odporúčaní by bol dosť dlhý.

 

Pred dvoma rokmi ste pomerne jasne vyjadrili podporu Ukrajine so svojou skladbou Žŷvŷj mertvomu neviryt. Ako táto skladba vznikala a aké boli reakcie po vydaní? Zo Slovenska ste myslím ako jediná black metalová skupina vyjadrili takouto formou podporu.

Reakcie boli prevažne pozitívne, aj keď občas došlo na kritiku zvuku. Kritiku, ako vždy absolútne berieme, ale skladba vznikala v hektických a náročných časoch, hlavne po psychickej stránke. To sa odrazilo aj v samotnej kvalite nahrávky, ale to k tomu patrí. Nás táto vojna osobne zasiahla, pretože tam máme kamarátov či vzdialených príbuzných. Touto skladbou sme chceli ľudsky vzdať poctu a podporu odvážnemu ukrajinskému obyvateľstvu a jasne pomenovať kto a prečo je za túto vojnu zodpovedný. Okrem iného ako Rusíni máme k Ukrajincom po jazykovej a kultúrnej stránke veľmi blízko. Pevne veríme, že táto vojna čoskoro skončí a vinník bude spravodlivo potrestaný.

 

Často sa stretávam s názorom, že popri českej, poľskej či ukrajinskej scéne ťahá naša slovenská za kratší koniec. Nových kapiel až tak nepribúda a hudbu robia skôr staršie ročníky. Má black metal u nás ešte budúcnosť? Cítite sa byť súčasťou domácej scény?

My sme špecifický prípad, pretože sme koncertne neaktívni. Nepochybujem o tom, že keby sme koncertovali a mali osobné kontakty s členmi iných kapiel, tak by sme ten pocit (byť súčasťou nejakej scény) v istej miere mali, ale realita je iná. Z domácej scény poznáme iba pár ľudí, takže sa objektívne nemôžme považovať za súčasť akejkoľvek scény.
Priznám sa, že až na pár výnimiek domácu scénu nesledujem a naozaj netuším v akých vekových hraniciach sa jednotlivé kapely pohybujú. Verím ale slovenským kapelám, ktoré už v zahraničí prerazili, že budú naďalej robiť dobré meno Slovensku a keďže som aj trochu optimista tak dúfam, že ich počet sa do budúcna zvýši.

 

Posledné mesiace sa slovenskou spoločnosťou vášnivo diskutuje o dotovaní kultúry zo strany štátu. Aký je tvoj názor na túto tému. Potrebuje underground peniaze zo strany štátu alebo si dokonalo vystačí aj bez nich ako doteraz.

Slovenskú politiku posledné mesiace nesledujem a ani sa o ňu aktívne nezaujímam, pretože ma vyrušuje ľudská hlúposť, arogancia či pokrytectvo. Ale podľa mňa underground žiadne peniaze od štátu nepotrebuje a ani by ich nemal chcieť. Underground vždy bol, je a mal by byť aj do budúcna podporovaný hlavne zdola od tých, ktorí ho spoluvytvárajú, sú a chcú byť súčasťou danej komunity.

 

Ďakujem za čas a vašu ochotu. Posledné slová štandardne ostávajú vám. Nech sa vám darí!

Veľmi pekne ďakujeme za tento rozhovor a priestor, vážime si to a celej redakcii a vašim čitateľom želáme všetko dobré!

Author: Blutkrieg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *