Festivalový playlist na Kilkim Žaibu

Jeden z našich spolucestujúcich a kamarátov, ktorý už s nami v minulosti bol na Kilkim Žaibu vytvoril na spotify playlist. Nie len pre tých čo pôjdu a chcú sa naladiť, napočúvať si interpretov, ale aj pre tých, čo jednoducho chcú spoznať niečo nové. Týmto článkom by sme radi upozornili aj na možnosť, že ktokoľvek, kto má záujem písať niečo zaujímavé môže prispievať do Besu ako externý spolupracovník.


Po dlhom premýšľaní som dospel k rozhodnutiu, že moja komfortná zóna potrebuje poriadnu dávku festivalovej atmosféry. Tento rok som sa teda znovu rozhodol pripojiť k posádke z Bes Webzin-u a ísť s nimi na Kilkim Žaibu. Festival som mal možnosť navštíviť už v roku 2019 (na koniec článku sme pridali galériu z nášho výletu – poznámka šéfredaktora), a preto je pre mňa symbolické začať leto práve týmto festivalom.

Menoval som sa samozvaným DJ-om zájazdu a dovolil som si vytvoriť playlist kapiel, ktoré sa nám okrem iného, postarajú o dobrú atmosféru a zábavu. Mená ako Sodom, Electric Wyzard, Asphyx a Septicflesh určite pozná každý bežný fanúšik metalovej hudby. Stojí však za zmienku, že kapela Sodom bude na tomto festivale vystupovať prvýkrát.

Pagan metalovú nálož Skyforger určite mnohým z čitateľov Besu netreba predstavovať. Musím však poznamenať, že ich tohtoročné vystúpenie bude stáť za to. Kapela si pre tento festival pripravila špeciálne vystúpenie na tému boja za slobodu. Celá show bude venovaná albumu Latviešu strēlnieki. Celé vystúpenie bude doplnené o bohatú scénografiu a videoprojekciu. 

(Text k videu – poznámka šéfredaktora)

„Ideme na Kilkim Žaibu!“
„Samozrejme, ale najprv si musíme vybojovať slobodu!“

Pre mňa, úprimné prekvapenie festivalu bude kapela Pensées Nocturnes, ktorú som spoznal práve pri výrobe playlistu. Jedná sa o Avant-gard Black metal s prvkami klasickej hudby a operného spevu. Je to poriadny chaos pri ktorom sa človek nenudí ani minútu a albumy hltá ako pivo v krčme pri štamgastoch. Pensées Nocturnes je dôkazom, že aj pri toľkom množstve hudby sa vždy dá spraviť niečo originálne.

Teraz si predstavte kapelu Venom, ktorá ale začne hrať o 30 rokov neskôr… Hotovo? Tak tu vám popíšem vašu zhmotnenú predstavu, ktorou je kapela Midnight. Black/Speed metal spoza veľkej mláky pri ktorom sa zapotíte –  rýchle tempo a energické riffy vás priamo nabádajú skočiť medzi ľudí a rozprúdiť tam tancovačku, na ktorú vaše kĺby budú spomínať ešte týždeň po festivale. Čo sa týka Black Metalu, tak ešte zmienim skvelé kapely ako sú: In Twilight’s Embrace (Poľsko), Darvaza (Taliansko/Nórsko) a Urgehal (Nórsko).

Aby to tu nebolo len o tom, že festival bude plný ukričanej hudby, tak vám predstavím kapely, ktoré sa výrazne líšia od ostatných. Prvá kapela na našom folkovo/ambientnom jedálničku, ktorú odporúčam, a na ktorú sa nesmierne teším, sú naši susedia z Ukrajiny. Táto partia sympaťákov sa nazýva Joryj Kłoc (na Bese sme už o nich písali – poznámka šéfredaktora). Tento ethno folk s prímesou rocku je sám o sebe zážitkom, pri ktorom určite odporúčam ísť tancovať do predných radov. Chce to ale dobrú kondíciu, aby ste vydržali až do konca.

Lotyšský akustický folk etno-tranz v podaní kapely Auli? – Určite áno! Vidieť túto kapelu naživo musí byť dobrým zážitkom. V kapele pôsobí aj bývalý bubeník lotyšskej legendy Skyforger, avšak hudba Auli je čisto akustického charakteru. V roku 2019 sa na Kilkim žaibu predstavili aj dark ambientné kapely ako Fordnom alebo Velių Namai. Kedže je tento hudobný žáner, rovnako ako synthwave moja veľká úchylka, musím spomenút skupinu Lili Refrain z Talianska. Oddýchnite si na chvíľu od hlasného metalu a vychutnajte si túto ťahavú a silne atmosferickú pecku.

Spomeniem posledné kapely, ktoré sú podľa môjho názoru niečím zaujímavé. Jednou z týchto kapiel je určite domáci počin Hypervert hrajúci žáner dark’n roll. Nie je to hudba podľa môjho gusta, ale ničím neurazí. Ďalšia čestná zmienka patrí kapele Awakening sun, taktiež domáca scéna, ktorá hrá veľmi kvalitný deathcore/ melodic death metal.

Na záver som si nechal nemeckú kapelu Finsterforst, ktorý hrajú slušný folk/viking metal. Ich album z roku 2016 stál podľa mňa za houby, ale ostatné albumy ako Rastlos sú slušný hudobný zážitok. Kapela je jedna z mojich obľúbených od stredoškolských čias a pre tých, ktorý túto kapelu nepoznajú, tak odporúčam piesne ako Stirbt Zuletzt, Die Suche Nach Dem Licht alebo Ecce Homo.

Tak teda pozývame vás vypočuť si playlist k nášmu Kilkim Žaibu výletu!

Spotify

 

Pre Bes napísal: Kempinsky

Galéria z nášho výletu z roku 2019

Author: Bes Webzine

1 thought on “Festivalový playlist na Kilkim Žaibu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *