Knižné vydavateľstvo Sol Noctis už nejeden rok zásobuje domáci knižný trh zaujímavými titulmi. Jeden z nich však vzbudil moju zvedavosť viac než ostatné, nakoľko ide o autora môjmu vkusu veľmi blízkeho. Nejde o nikoho iného než praotca hororovej literatúry Howarda Phillipsa Lovecrafta. Ak sa zbežne orientujete v jeho tvorbe určite viete, že Lovecraft vydával svoje príbehy pôvodne v hororových časopisoch a k vydávaniu jeho príbehov ako zbierok došlo až po jeho smrti. Osobne som sa dostal k jeho poviedkam po prvýkrát v českých prekladoch. O to zaujímavejšia bola novinka od Sol Noctis, ktoré prichystalo pre svojich čitateľov preklad Lovecrafta do slovenčiny. Neváhal som a siahol som po tejto publikácii s veľkým nadšením. Vydavateľstvo si prichystalo pre čitateľa zaujímavý výber poviedok. Nájdu sa tu tie najznámejšie príbehy ako Volanie Cthulhu, Farba z vesmíru či Hrôza v Dunwitchi až po menej známe z raných fantasy rokov spisovateľa ako Mačky z Ultharu či Bezmenné mesto. Som rád, že mladícke roky spisovateľa, kedy sa len formoval jeho špecifický štýl sú zastúpené práve týmto výberom, nakoľko ide o tie zaujímavejšie poviedky z jeho tvorby. Jadro knihy tak tvorí výber z jeho najlepších veci. Polemizovať o tom, prečo sa tu nenachádza tá či oná poviedka je zbytočné, nakoľko Lovecraftová tvorba sa rozsahom zmestí do piatich plnohodnotných kníh ako ukázalo české vydanie kompletnej tvorby H. P. Lovecraft – Sebrané spisy s nádhernými ilustráciami od Františka Štorma. Poďme sa teda pozrieť ako dopadlo toto nové slovenské vydanie.
Začnem rovno od obálky knihy. Tá je vyzdobená vynikajúcou ilustráciou vystihujúcou podstatu Lovecraftovej tvorby. Tých ilustrácií je tu nakoniec viacero, ktoré pútavo dopĺňajú jednotlivé príbehy. Ich umelecký štýl a úroveň prevedenia dokonalo korešponduje s atmosférou príbehov. Keď teda čítate napr. Volanie Cthulhu viete si predstaviť prastarú kamennú sošku inšpektora Legrassea, ktorá predstavuje podobu pradávnej bytosti Cthulhu, nakoľko Vám ju Marcel Hamza dokonalo zhmotnil svojou ilustráciou. Tak je to nakoniec skoro pri každom príbehu. Oceňujem taktiež použitie dobových ilustrácií z časopisov, či fotiek originálnych rukopisov. Nakoľko nie som jazykovedec, preklad môžem zhodnotiť z čitateľského hľadiska. Oproti češtine sa mi príbehy čítajú podstatne prirodzenejšie. Preklad je urobený veľmi citlivo a precízne. Sol Noctis sa vyhrali aj s takými detailmi ako je jazyk dedinčanov z Dunwitcha. Ten preložili do západoslovenského nárečia. Čitateľ má tak bližšie k samotnému príbehu. Veď s prižmúrenými očami a veľkou dávkou fantázie si takto vieme predstaviť Dunwitch niekde na Záhorí v okolí ruín Plaveckého hradu, kde na susednom kopci Pohanská miestny čudák a okultista vyvoláva v kameňoch zlovestné entity z ďalekých kútov času a vesmíru.
Oceňujem aj krátky historický úvod k jednotlivým príbehom či záverečné vysvetlivky. Pre tých, ktorí sa zoznámili s Lovecraftom po prvý krát je to prehľadná zbierka poviedok, ktorá uvedie čitateľa do nadprirodzeného sveta spisovateľa. Predstaví jeho mytologický svet, oblasť Arkhamu, Miskatonickú univerzitu a pootvorí dvere do ďalších príbehov. Hodnotiť Lovecrafta z hľadiska tvorby mi neprislúcha, nakoľko za literárneho kritika som sa nikdy nepovažoval. Z jeho tvorby sa však vždy načahovali chápadlá nepredstaviteľného zla. Či už prenikalo v tónoch Ericha Zanna, či sa skrývalo v Redhookskej štvrti alebo číhalo na prahu dverí. Jeho fantázia a myseľ dokázala zhmotniť svet, ktorý fascinuje čitateľov hororovej literatúry už viac než sto rokov. Čo však hodnotiť môžem je samotné spracovanie knihy a to je vynikajúce. Sol Noctis predviedli kus dobre vykonanej práce cez preklad, ilustrácie, či výber poviedok. Za túto námahu im patrí moja poklona. Teším sa na ďalšie avizované vydania.
„Eh-ja-ja-jaháh–e’jajajajájájá… ngh’áááá… ngh’ááá…YOG-SOTHOTH!“
Napísal: Blutkrieg
1 thought on “Howard Phillips Lovecraft – Volanie Cthulhu a iné hrôzostrašné príbehy”