Hrad Lednica a jeho budúcnosť

Stojaté vody sociálnych sietí včera celkom úspešne rozčerila vizualizácia architektonického návrhu celkovej obnovy zrúcaniny hradu Lednica. Hrad Lednica patrí medzi pomerne zachované zrúcaniny, ktoré sa už dlhé roky snažia zachrániť ľudia okolo Historicko-astronomickej spoločnosti. Tí si dali vypracovať finálny plán obnovy hradnej zrúcaniny v pomerne modernom duchu. Ako opisujú samotní autori tohto plánu z ateliéru

„nové konštrukcie sú navrhované formou novotvarov, ktoré nehistorizujú, práve naopak sami sa definujú ako legitímna vrstva 21. storočia, sú jasne odčítateľné od historických objektov a samozrejme reverzibilné.“

Nový návrh pôsobí naozaj moderne a v mestskom prostredí by určite zapadol oveľa zaujímavejšie ako v lokalite Bielych Karpát. Tu vyvstáva otázka, či je naozaj nutné kombinovať stredovekú pamiatku s modernou železobetónovou architektúrou. Nebolo by lepšie siahnuť skôr po šetrnejšej forme s použitím tradičných materiálov ako drevo či kameň? Nie som ani pamiatkár a ani architekt, a tak nechám podobné otázky na tých povolaných. My ostatní sa môžeme aspoň pozrieť, ako si architekti predstavujú hrad Lednica v blízkej budúcnosti.

Author: Blutkrieg

2 thoughts on “Hrad Lednica a jeho budúcnosť

  1. …………tá vizualizácia je perfektná, gratulujem ! Na Slovensku sú desiatky hradných zrúcanín,ktoré sa konzervujú a majú podobný stavebný sloh.Myslím,že takáto rekonštrukcia zaujme viac ako ,, len “ dalšia sivá ruina a ukáže Európe,že máme odbážnych architektov,ktorý sa neboja kombinovať historiu s prítomnosťou.
    Smelo do toho !

    1. Milý Andrej. Ťažko povedať či bol tento príspevok iróniou, ale nie, hrady na Slovensku sú postavené v rôznych slohoch, respektíve vo viacerých slohoch. Obvykle bolo jadro hradu postavené v gotike (zriedkavo už v románskom období) a následne rozširované, upravované a opravované v súvislosti s potrebami a trendmi obrannej architektúry, neskôr rodinných sídiel a prípadne rodových múzeí. Hrady v jedinom slohu (fáze) sú tie, ktoré zanikli v relatívne krátkom čase po postavení. Práve tie architektonické detaily a riešenia robia hrady zaujímavé. Ak sa chcú architekti realizovať, môžu to dokazovať na novostavbách. A ak sú pre vás hrady iba ďalšou sivou ruinou, chyba nie je v nich, ale vo vašom nepochopení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *