Rozhovor so Sarumanom (Heimdalls Wacht) (2024)

Pred koncertom Heimdalls Wacht v Bratislave som mal možnosť spraviť krátky rozhovor s hlavným mozgom kapely – Sarumanom. Otázky spracoval šéfredaktor S. Teším sa na koncert!


Pozdravujem do Westfálska. Nezaháľajme a poďme hneď k prvej otázke. Váš nový album Mystagogie – Lieder voll Ewigkeit (recenzia tu) bol vydaný 7 rokov po albume Geisterseher, čo je najdlhší časový úsek medzi nahrávkami vo vašej diskografii. Bol k tomu nejaký špecifický dôvod alebo to bolo prirodzené?

Bolo tam mnoho osobných dôvodov ako rodina, presun, emigrácia, a tak ďalej. Skladby boli napísané už dávno predtým, ale nebol ten správny čas nahrať materiál poriadne.

 

Mystagogue je grécky termín pre osobu, ktorá zasväcuje do mystérií – je hlboko spojený s helénskym kultom a neskôr s kresťanstvom. Čo bolo hlavnou inšpiráciou takto pomenovať nový album a čo vás inšpirovalo pri písaní textov?

Heimdalls Wacht bol vždy o transcedencii a večnosti – o tragédii ľudskej existencii, žití v slepej vytrvalosti, uchopení podstaty duše – ale nie je tu nič… len miznúca ničota! Sme fascinovaní ľudskou túžbou po transcendencii. Navždy zlyhávajúc!

 

V kapele sa udiali zmeny na poste spevákov pre nahratím nového albumu. Ku Heimdalls Wacht sa pripojil Wiborg a Sarolf. Čo by si nám vedel povedať o nich dvoch a mohol by si trošku priblížiť prečo využívate práve dvoch vokalistov?

Keď odišiel Narhemoth nahradil ho Skjeld. Zmenu v štýle vokálov si niektorí obľúbili a iní zas zatracovali. Po odchode Skjelda kvôli osobným dôvodom sa objavili práve títo dvaja chalani, obaja dlhoroční fanúšikovia a my sme sa nemohli rozhodnúť. Jeden znel viac ako Skjeld a druhý ako Narhemoth. Ich oheň nás dostal znova na pódia a do štúdia a vhodne sa zladili. Tak… to je teda príbeh!

 

Mystagogie… nasleduje kroky predošlých albumov s melancholickou atmosférou, ktorá nie je tak veľmi špecifická pre „pohanský“ žáner. Niektoré skladby na novom albume nesú naozaj pozoruhodné názvy, napríklad Das trunkene Lied von Ewigkeit (Opilecká skladba večnosti) alebo Shadowlord (možno inšpirovaný Pánom Prsteňov?). Aké sú príbehy v pozadí týchto skladieb?

Shadownlord je coversong na mocný AbigorOn the path of the ancient je cover na Grond. Obe kapely mali na nás veľký vplyv v 90tych rokoch. Rabenstadium je o transformácii seba samého v ničotu, o umení spirituálnej samovraždy. Klarheit der nacht je o našej malosti ako ľudských bytosti a o uvedomení si, že sme súčasťou univerzálnej duše. Všetky skladby majú odlišný prístup v tom, ako poukazujú na pominuteľnosť a večnosť v rôznom kontexte.

 

Poďme nachvíľu do histórie kapely. Najstaršími členmi Heimdalls Wacht sú Saruman a Arjan (rozhovor s Arjanom je dostupný tu). Aké boli vaše hlavné zdroj hudobnej inšpirácie pri tvorbe niečoho, čo sa dnes nazýva kapelou Heimdalls Wacht?

Je veľa mien, čo by sme mohli vysloviť – boli sme ovplyvnení raným black metalom 90tych rokov zo Šandinávie a Rakúska, nemeckým a východoeurópskym undergroundovým black metalom neskorších 90tok a zo začiatku milénia Okrem toho je v našej hudbe veľa Slayeru, švédskeho death metalu ako Dismember a Unleashed, heavy metalu, doom metalu, neofolku a dokonca aj progresívneho rocku.

 

Ktorý váš album považujete (okrem nového) ako doposiaľ najúspešnejší?

Prosím buď viac špecifický. Čo znamená úspešný v tomto kontexte? Vzhľadom na predaje? Vôbec sa o predaje nestarám a dokonca by som ti nevedel dať ani čísla, pretože ma to ozaj nezaujíma. Naša debutová nahrávka Westfälischer Schlachtenlärm nás dostala do pozornosti a nemohli sme uveriť vlastným očiam. Der Untergang der alten Welt a Ut de graute olle Tied sú najobľúbenejšie u našich fanúšikov a pre mňa osobne to je Ekte Westfäölske Svatte Metal pretože vyžaruje nášho undergroundového ducha v jeho najčistejšej forme a Geisterseher pretože je priamočiary a v mnohých aspektoch najbrutálnejší.

 

Jedna typická otázka pre pagan black metalovú kapelu: Čo pre vás znamená slovo „pagan“? Je to nejaká konkrétna viera v starých bohov alebo nejaká symbolická manifestácia a archetypy C. G. Junga?

Slovo „pagan“ pre mňa zmenilo význam niekoľkokrát a každý člen kapely by to opísal odlišne. Možno nie sme tak veľmi „pagan“ ako skôr „mytologickí“ alebo „neo-romantickí“. Sme spirituálni to áno, ale taktiež sme psychologickí a filozofickí v zmysle symbolickom a tiež je to metafora pre niečo odlišné. Nie je to ľahké popísať pár slovami.

 

Je rok 2024, prečo sa Heimdalls Wacht vyhýba sociálnym sieťam?

Pretože ma nezaujímajú. Moderné médiá nie sú nič, čo by sedelo do našej predstavy undergroundového black metalu a nemáme záujem sa stať slávnymi alebo robiť veľké veci. Srať na to! Nehodí sa na jednej strane spievať o našom odpore k modernej spoločnosti a na druhej hrať podľa jej pravidiel. Opovrhujeme black metalovými kapelami, ktoré žijú v tomto contradictio in adjecto (protiklade).

 

Posledná otázka. Viem, že mnoho z vás už bolo na Slovensku. Čo je vašou najlepšou spomienkou z našej krajiny?

Ak mám byť úprimný tak naposledy keď som bol u vás, tak som bol strašne opitý, čo má z časti čo dočinenia s chlapcami zo Skyforger. Pamätám si jeden z najkrajších vidiekov, aký som kedy videl.

 

Ďakujem za odpovede a vidíme sa v Bratislave!

Buďte si istí, že vás pozdravím s pivom v ruke!

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *