Spomienka na tvorbu Samuela „Wolkogniva“ Čárskeho

Minulý týždeň sme si pripomenuli smutné výročie šiestich rokov, ktoré uplynuli od smrti nášho kamaráta, talentovaného hudobníka a umelca Samuela Čárskeho. Na Bese sme sa Samovi venovali v spomienkovom rozhovore, kde sa k jeho tragickému úmrtiu vyjadrovali osobnosti z domácej black metalovej scény. Čo však chýbalo na našich stránkach, je krátky profil umelca a galéria, ktorá by predstavila talent a prínos Sama pre domácu, ale aj zahraničnú scénu.

Samo alebo pod umeleckými menami známy aj ako Samos, Wolkogniv, či Folkingrimm Art začal na slovenskej black metalovej scéne pôsobiť od roku 2007. Jeho prvé kresby, či logá, s ktorými sa umelecky prihlásil na scéne môžeme nájsť v debutových vydaniach skupín Karpathia či Concubia Nocte. Postupne jeho logá, grafické úpravy či maľby začali zdobiť v nasledujúcich rokoch albumy domácich skupín ako Igric, Einsamtod, Warxath, Aeon Winds, Ancestral Volkhves či zahraničných ako Skogen, Irminsul, Catuvolcus, Festung Nebelburg, Lustre, SIG:AR:TYR a iné. Samo sa venoval grafike aj pre hudobné vydavateľstvá ako Tryzna Production, český Murderous Music Production alebo nemecký Purity Through Fire.

Rovnako jeho grafika zdobí aj naše stránky (je autorom nášho loga), Arkona Shop, či festival Noc Besov, ale aj spriateleného webzinu Metalexpress. Podieľal sa aj na projektoch akými bola napríklad pocta k legendárnej skupine Emperor pod názvom In Honour of Icon E – A Tribute to Emperor (recenzia tu) a kompilácii domácich metalových kapiel Slovak Metal Compilation. Samo sa od roku 2008 angažoval aj ako spevák. Jeho prvé hosťujúce vokály, môžete počuť na albumoch domácej scény ako Sekerou Peruna a Kladivom Thora (Concubia Nocte, 2008) a Urheimat Volanie Havranov (Karpathia, 2009). Ako aktívny hudobný člen pôsobil v skupine Krajiny Hmly, pre ktorú tvoril grafiku na prvých troch vydaniach (Keď Padnú Hmly 2012, Hlbiny Spánku Zabudnutia 2013, Na Konci Ciest 2016), ktoré aj naspieval.

Tento článok by bol nekompletný, ak by sme neuviedli aj ľudskú rovinu osobnosti, akou bol Samo. Na Sama si ľudia spomínajú ako na dobrosrdečného človeka, čo môže potvrdiť aj šéfredaktor Besu, pretože dohoda na grafikách a plagátoch s ním bola vždy férová. Undergroundovej scéne venoval množstvo svojho voľného času, či už tvoril samotné obaly albumov, plagáty na koncerty alebo radil pri ďalších iných návrhoch. Treba tiež podotknúť, že so Samom bola vždy veľká sranda (mal naozaj špecifický zmysel pre humor) a stretnutia s ním mali obohacujúci charakter. Samo bol jazykovo veľmi zdatný (spolupracoval s nejednou zahraničnou kapelou), s umeleckým a spoločenským prehľadom. Bol vždy nápomocný, pracovitý a pomáhal všetkým naokolo. O tom svedčí aj jeho bohatá umelecká tvorba, za tak krátky čas. Je len nezodpovedanou otázkou, koľko toho ešte mohol stihnúť vo svojom mladom živote. Bohužiaľ 1. augusta 2017 bohovia jeho životné cesty predčasne uťali. Ako spomienku na jeho tvorbu a prínos pre našu scénu, zverejňujeme na našich stránkach výber jeho najlepších diel. Nech jeho plameň horí na večné časy!

Za celú redakciu, ďakujeme Samo

 

Napísal: Blutkrieg

Author: Bes Webzine

4 thoughts on “Spomienka na tvorbu Samuela „Wolkogniva“ Čárskeho

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *