Zaujímavé a menej známe letné festivaly

Je tu leto a čas open air festivalov rôzneho druhu. V tomto článku vám priblížim zaujímavé festivaly, ktoré sa konajú v prírode, na hrade, priemyselnom areáli, či iných zaujímavých miestach. Vyberal som predovšetkým miesta v strednej Európe a Pobaltí. Niektoré zo svojich vlastných skúseností, iné z odporúčania známych, ale aj tie, kde som nikdy nebol a vyzerajú lákavo. Z hľadiska preferencií som sa zameral na festivaly menšie z hľadiska návštevnosti, ktoré mám úprimne radšej. Samozrejme, v tomto výbere nesmie chýbať aj pár tipov na domáce akcie. Ak máte nejaký váš obľúbený festival, ktorému sa nedostáva toľko pozornosti ako svetoznámym MetalDays, Brutal Assault, či Wacken, napíšte nám vaše postrehy do komentárov. Festivaly sú zoradené chronologicky.

Titulná foto našej kompánie z minulého ročníka Kilkim Žaibu.


Zobens un Lemess

Dátumovo najbližšie sa bude konať lotyšský festival Zobens un Lemess. Miesto podujatia je naozaj krásne, ide o pevnosť Bauska v južnej časti Lotyšska. Festival sa orientuje predovšetkým na žánre ako black, pagan, folk metal a rôzne folkové a neofolkové zoskupenia. Mnohí ho nazývajú mladším bratom litovského festivalu Kilkim Žaibu. Tento rok sa môžu návštevníci tešiť na zaujímavé mená, ktoré sú v pagan/black metalovej scéne dobre známymi pojmami ako napríklad Skyforger, Sakis Tolis, či Varathron. Žiaľ na poslednú chvíľu z festivalovej zostavy vypadli ukrajinské kapely 1914 a Nokturnal Mortum z dôvodu, že nedostali povolenie na opustenie krajiny.

Kedy: 9. 6. – 11. 6. 2023

Kde: Bauska, Lotyšsko

Vstupné: v predpredaji 45€

Facebook event


Kilkim Žaibu

Niektorým už celkom dobre známy (aj vďaka mojím reportážam) festival Kilkim Žaibu v Litve má tradíciu viac ako 25 rokov. Kilkim Žaibu sa odohráva v dátume, ktorý je blízky letnému slnovratu, tento rok to však bude približne o týždeň neskôr. Po dlhých rokoch festival zmenil miesto svojho konania a už minulý rok sa konal na mieste bývalej rezidencie prvého litovského prezidenta Antanasa Smetonu pri meste Ukmerge. Keďže tento festival navštevujeme pravidelne a organizovali sme z Besu aj výlet, môžem vám ho odporučiť ako výnimočný zážitok v krásnom prostredí. Počas troch dní máte možnosť si užiť viacero hudobných žánrov, ale aj ukážku remesiel, rôzne spolky rekonštruujúce históriu, či slnovratné vatry. Priznám sa, že tento rok je zostava pre mňa o čosi menej zaujímavá, avšak na Kilkim už chodievame aj kvôli celkovej atmosfére. Tento rok zahrajú kapely ako Electric Wizard, Sodom, Urgehal, Darvaza, Septic Flesh, Asphyx, či domáci Gyvata a Andaja.

Kedy: 29. 6. – 2. 7. 2023

Kde: Ukmerge, Litva

Vstupné: v predpredaji 90€ (3 dni)

Facebook event


Castle Party

Poľský festival Castle Party je známejší predovšetkým viac gothic rock/metalovej komunite. Párty na hrade však nie je len o tomto žánri a môžete tu nájsť kopu zaujímavých interpretov z neofolku, ambientu, ale dokonca aj folk metalu. Ako je evidentné z názvu, festival sa koná na hrade a v jeho priľahlom okolí, kde máte ďalšie pódium. Mesto Bolków sa nachádza pri hraniciach s Českou republikou, juhozápadne od mesta Wroclaw. Lístky na festival sú limitované, vzhľadom na kapacitu hradného areálu, takže záujemcovia by mali konať rýchlo a kupovať lístky v predstihu. Tento rok sa na Castle Party predstavia zaujímaví interpreti a absolútnym headlinerom bude 40. výročie slovinskej legendy Laibach. Ďalšie zaujímavé mená sú určite Therion, 69 Eyes, Of The Wand and The Moon, Derniere Volonté a zastúpený bude tiež kvalitný poľský black metal Owls Woods Graves, Entropia a Popiol.

Kde: zámok Bolków, Poľsko

Kedy: 13. 7. – 17. 7. 2023

Vstupné: v predpredaji 599 zlotých (približne 132€)

Facebook event


Enter The Eternal Fire

Česká republika je známa mohými festivalmi, tentokrát však nebudem písať o veľkých menách. Osobne som si vďaka zaujímavému line-upu vybral festival Enter The Eternal Fire, ktorý sa nachádza v juhozápadnom kúte Českej republiky, v areáli kúpalista mestečka Volyně. Úprimne si neviem predstaviť letný festival bez prístupu k vode (rieka, či jazero musí byť), a tak areál kúpaliska vyzerá stále lepšie ako rozpálené steny/priestory čohokoľvek. Enter The Eternal Fire tento rok priniesli zaujímavé mená a medzi tými, ktoré by som rád podčiarkol sú kapely Craft, Darkened Nocturn Slaughtercult, ale aj domáce stálice Panychida a Trollech.

Kedy: 21. 7. – 22. 7. 2023

Kde: kúpalisko Volyně, Česká republika

Vstupné: v predpredaji 1300kč (približne 55€)

Facebook event


Kaltenbach Open Air

V druhej polovici augusta sa v Rakúsku uskutoční Kaltenbach Open Air festival. Zostavou ide o poriadne našľapaný festival, ktorý sa koná nie tak ďaleko od slovenských hraníc, od Bratislavy ani nie dve hodiny autom. Kaltenbach sa koná v prírode v obci Spital am Semmering neďaleko mesta Murzzuslchag. Festival som doposiaľ nikdy nenavštívil, ale dávam ho na svoj zoznam, kde by som sa rád pozrel. Tento rok tam zahrajú kapely ako Benediction, Rotting Christ, Moonsorrow, Carach Angren, Nargaroth, či domáci Ellende.

Kedy: 17. 8. – 19. 8. 2023

Kde: Spital am Semmering, Rakúsko

Vstupné: v predpredaji 99€ (na 3 dni)

Facebook event


Metal Mine Festival

Festival Metal Mine som objavil len nedávno, a čo ma zaujalo bola samozrejme zostava a miesto. Festival sa koná v urbánnej zóne v centre Vedy a umenia Stara Kopalnia. Okolie vyzerá vskutku industriálne a pripomína ostravské Vítkovice. Mestečko Wałbrzych, kde sa festival nachádza je len kúsok od českých hraníc a výhodou je, že tento výlet si viete spojiť s turistikou na Snežku, najvyššiu horu Českej republiky, ktorá je pomerne neďaleko. Tento rok sa na Metal Mine predstavia mená ako Taake, Gaerea, Rotting Christ, Heretoir, Karg, či Medico Peste.

Kedy: 25. 8. – 27. 8. 2023

Kde: Wałbrzych, Poľsko

Vstupné: v predpredaji 250 zlotých (cca 55€)

Facebook event


Menuo Juodaragis

Menuo Juodaragis je už pomerne väčším festivalom, predovšetkým na pobaltské pomery, kde populácia všetkých troch štátov dokopy nepresahuje ani 10 miliónov obyvateľov. Ide však o veľmi unikátny festival, ktorý je zameraný nie na metalovú hudbu, ale na žánre ako folk, neofolk, ambient, ritual ambient a experimentálnu hudbu. Samozrejme na Menuo Juodaragis sa objavujú aj metalové spolky, ale sú tam menšinou. Festival som mal možnosť navštíviť a každý rok sa venuje rôznej inej tematike. Ja osobne som bol na menšej (špeciálnej) verzii s limitovanými lístkami, ktorá sa konala aj na inom mieste ako obvykle. Išlo o tematiku hríbov a nachádzal sa na mieste s názvom Grybų dvaras (Dvor hrírbov). Môžem vám však povedať, že ide o unikátny zážitok spojený nie len s hudbným predstavením rôznych interpretov, ale aj nehudobného programu, ktorého je naozaj veľa. Od samotného miesta – ostrov uprostred jazera, dekorácie presitoru, cez ekologicky priateľské podmienky, až po obradné rituály spojené s prírodou, všetko je tam naozaj výnimočné (občas žiaľ aj ceny jedla). Tento rok je tematika festivalu venovaná ohňu a prispôsobené tomu bude takmer všetko. Jeden z headlinerov bude aj náš česko-slovenský Cult of Fire! Ďalšími lákadlami sú Solstafir, Of The Wand and The Moon, Daj Ognia, Znich a nesmie chýbať ani domáce rituálne zoskupenie Kūlgrinda.

Kedy: 24. 7. – 27. 8. 2023

Kde: ostrov jazera Dūburio, Litva

Vstupné: v predpredaji 105€

Facebook event


Montana Metal Fest

Ako posledný dávam do pozornosti Montana Metal Fest. Jednodňová, avšak celodenná akcia, ktorá sa koná na strednom Slovensku uprostred malebných hôr medzi Veľkou Fatrou a Nízkymi Tatrami. Obec Špania Dolina, kde sa tento minifestival koná, bola v minulosti dôležitou baníckou osadou a svoj najväčší rozkvet dosiahla v 16. storočí počas ťažby Turzovsko-fugerovskej spoločnosti v Banskej Bystrici. Montana metal fest okrem hudobného programu ponúka aj výstavy a prednášky, čo spolu s pekným horským prostredím vytvára silné lákadlo. Headlinerom tohoročnej zostavy bude fínsky atmosferický pagan/black metalový projekt Vermilia z Fínska a black metalový Maahes z Nemecka.

Kedy: 2. 9. 2026

Kde: Špania Dolina, Banskobystrický kraj

Vstupné: v predpredaji 15€, na mieste 20€

Facebook event (pribudne)

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

5 thoughts on “Zaujímavé a menej známe letné festivaly

    1. Za mňa tento rok nie, line up moc neoslovil. Posledné albumy Graveland sú poslabšie, ostatné kapely osobne nepočúvam pravidelne a kvôli jednodňovke ísť na koniec ČR ma taktiež odrádza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *